07 stycznia, 2022 #Budowa

Blacha na rąbek – podstawowe informacje

Każdy kto wybudował dom, lub mierzył się z remontem dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono na tyle ważne, że pokrycie dachowe powinno spełniać swoje zadanie wiele lat w dobrym stanie. Poza ważną funkcją ochrony budynku przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, z pewnością można powiedzieć, że jest to ukoronowanie całej budowli nadające wyjątkowego charakteru.

Współcześni producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę szeroki, również w przypadku kolorów. Oczywiście właściwy typ pokrycia należy dopasować do rodzaju zadaszenia, a także musi współgrać z resztą budynku. Nie można także zapominać o właściwej konstrukcji – inna jest wymagana w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o lekką blachę. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Czym można przykryć dach?

Asortyment różnego typu pokryć dachowych jest niewątpliwie urozmaicony. Z tego powodu przed podjęciem decyzji warto zainteresować się poszczególnymi materiałami i ich zaletami. Z pewnością, jeśli wcześniej się nie zetknęliśmy z tym tematem, najlepiej zasięgnąć rady specjalisty, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Niewątpliwie powinna być to dobrze przemyślana decyzja, ponieważ takie pokrycie dachowe jest inwestycją na wiele lat i nie opłaca się na tym oszczędzać. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka ceramiczna – jest to pokrycie dachowe doskonale odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo powszechnym materiałem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona bardzo zalecana na dachy ze spadkiem większym niż 15 stopni. Warto wspomnieć, że jej trwałość szacuje się na 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które odpowiednio tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie wyjątkowo chętnie używane w przypadku płaskich dachów. Z pewnością jest to stosunkowo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie wykorzystywane metody produkcji pozwalają na polepszenie trwałości papy. Mimo wszystko niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na małą atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety wadą takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą trzeba przeprowadzać co kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest wykorzystywane szczególnie w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych. Nie można zapominać o niezbędnej impregnacji tego zadaszenia. Warto wspomnieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa wycięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu pokrycia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – obecnie jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. Czasami robi się dachy ze strzechy, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym niemal 100 lat. Niestety, mało kto się na nie decyduje ze względu na bardzo wysoką cenę pokrycia. Pokrywając dach strzechą trzeba pamiętać o starannym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Jakie są typy pokryć z blachy?

Pokrycie dachu blachą jest sposobem chętnie stosowanym od wielu lat. Pokrycia blaszane obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli inaczej mówiąc dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a zwłaszcza dach z blachy na rąbek należy zwrócić uwagę z czego zrobiona jest blacha. Bez dwóch zdań najtrwalszym rozwiązaniem są surowce cynkowe, aluminium albo miedzi. Najchętniej kupowanym wyrobem blaszanym także pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której największą korzyścią jest to, że pod wpływem tlenu i wody powstaje reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny. 

Dach z blachy na rąbek – czy to jest odpowiednie rozwiązanie?

Blacha montowana na rąbek jest metodą chętnie stosowaną zarówno w najnowocześniejszym budownictwie, jak i w przypadku zabytków. Bezdyskusyjną korzyścią tego rodzaju pokrycia jest to, że blacha jest w miarę lekkim surowcem, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest zdecydowanie mniej kosztowna. Bardzo ważne jest to, aby panele miały rozstaw łat polecany przez producenta. Także sama konstrukcja dachu powinna być tak zrobiona, żeby drewno było suche i starannie oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek charakteryzuje się nie tylko nietypowym wyglądem, ale również usztywnia cały dach.

Jest to wyjątkowo odporne rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego typu pokrycie dachowe bardzo dobrze wygląda z przestronnymi przeszkleniami chętnie stosowanymi w nowoczesnym budownictwie. Kolejną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że występuje ona niemal w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący bezdyskusyjnie najpowszechniejszym kolorem jest ciemnoszary który pasuje do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe układane w rąbek mogą być wykorzystywane niemal na każdym dachu, co jest bez wątpienia dużą. Jeżeli istnieje potrzeba zamontowania dużych arkuszy blachy, są one robione na specjalne zamówienie. Na pewno najkorzystniej wyglądają długie panele, które nie są przerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których łączenie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego rodzaju blachach jest kształtowany w czasie produkcji. 

You Might Be Interested In