22 października, 2021 #Ogrzewanie

Co wyróżnia kotły na biomasę?

Polska jest z pewnością krajem zasobnym w duże złoża węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania budynków. Niestety, na dłuższą metę nie jest to zbyt przyjazne wyjście dla środowiska naturalnego. Warto więc pomyśleć się nad alternatywnymi metodami, które nie będą miały negatywnego wpływu na jakość powietrza. Jednym z takich metod coraz bardziej popularnych w ostatnich latach są kotły na biomasę. W tych kotłach spala się pellet, czyli odpad z roślin, który emituje niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten ogrzewania? Czym właściwie jest pellet i jak powstaje?

Źródło:Domusa – kotły na biomasę

Z czego powstaje jest pellet?

Energia cieplna uzyskiwana w kotłach na biomasę produkowana jest dzięki spalaniu pelletu. Czym on tak właściwie jest? Najpowszechniejszym pelletem jest drzewny, ale powstało kilka rodzajow tego opału. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który powstaje w wyniku sprasowania z użyciem wysokiego ciśnienia. Podczas jego produkcji pozbawiany jest on w dużej mierze wilgoci, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który sprawnie i wydajnie się pali. Istnieją następujące rodzaje pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Należy pamiętać, że każdy pellet ma odpowiednią klasę, mówiącą nam o jego gatunku, a także efektywności. Do kotłów całkowicie bezobsługowych zaleca się pellet najwyższej klasy- A1. W mniejszych kotłach posiadających w podajnik automatyczny zaleca się pellet A2 trochę niższej klasy. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bezklasowy.  Co więcej pellet dedykowany do spalania przemysłowego wyposażony jest w pewną substancję, która sprawia, że żar się spieka. 

Dlaczego opłaca się ogrzewać budynek z użyciem biomasy?

Oprócz podstawowej zalety jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy ma dużo plusów. Ponadto, odpady powstające w wyniku palenia pelletu są cennym nawozem użyźniającym ziemię. Pellet jest paliwem, które wyjątkowo szybko się rozpala, przez co w krótkim czasie daje wysoką temperaturę, inaczej niż zwykłe drewno, gdzie ten proces jest wydłużony. Pellet łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak zdarza się to w przypadku drewna. Następną korzyścią jaką daje ten typ ogrzewania jest wygoda. Kotły na pellet są niemalże bezobsługowe, a część z nich jest całkowicie automatyczna. Nowocześniejsze kotły samodzielnie porcjują ilość pelletu, rozpalenie a nawet ugaszenie. Wówczas uzupełnianie biomasy może odbywać się nawet raz na kilka dni. 

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów na biomasę?

Obecnie produkuje się coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego użytkowania. Obecnie można znaleźć następujące typy:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to wyjątkowo ekonomiczna wersja dla osób nie mogących pozwolić sobie na droższe kotły. Ich wadą jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W jego przypadku spalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego typu kocioł jest znacznie bezpieczniejszy od wersji z górnym spalaniem, poza tym jest wydajniejszy. W tym przypadku spaliny są od razu odprowadzane do specjalnego kanału. Tutaj również nie dochodzi do przypadkowego zgaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, zupełnie zautomatyzowanych, przez co są bardzo komfortowe w codziennym użytku. W tych wersjach znajdują się są ruchome ruszty oraz podajniki zautomatyzowane. Niektóre kotły samodzielnie usuwają popiół oraz spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to wersja kotła parowego. Ten typ jest przystosowany przede wszystkim do produkcji gorącej wody. Sposób jego działania polega na powstawaniu procesu fluidyzacji, przez co emisja gazów cieplarnianych jest niewielka. Na rynku dostępne są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybranie właściwego kotła zależy od zasobności naszego portfela, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed zakupem należy obliczyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze wielkość domu a także zastosowanej jego termoizolacji. 

You Might Be Interested In