24 maja, 2022 #Wykończenie

Czego nie wiecie o oknach?

Okna są dla nas zwykłym elementem domu i zupełnie nie interesuje nas ich historia albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność oraz funkcja dekoracyjna. Ale czy macie świadomość od jak dawna w dziurach w ścianie są szyby? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać poza wpuszczaniem światła do mieszkania? Mało kto jest zainteresowany ciekawymi informacjami o oknach oraz szybach, a zdecydowanie jest to temat warty uwagi.

Ciekawostki o historii szkła

Szkło zostało wynalezione jakieś 5000 lat temu, ale wtedy produkowane było bardzo przypadkowo. Nasi przodkowie nie wiedzieli jaki potencjał ma szkło i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały taki kolor i kształt jaki akurat wyszedł i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero po dłuższym czasie zobaczono, że można je kształtować. W związku z tym zaczęły powstawać talerze ze szkła.

Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, budynki zazwyczaj nie miały w ogóle otworów okiennych? Głównym powodem było to, że w tamtych czasach nie istniał inny materiał, który dałoby się zastosować jako osłonę przed zimą. Dopiero około 100 roku naszej ery rozpoczęto produkcję szkła okiennego. Oczywiście nie były to okna plastikowe albo okna drewniane, które znamy dzisiaj. Szkło nie było w 100% przezroczyste, ale można nazwać je mętnym. W ten sposób do mieszkań mogło wpadać trochę promieni słonecznych. W Polsce szyby okienne zaczęły być tworzone z pewnością XIII wieku, jednak to też nie były takie okna jakie mamy dziś. Możemy powiedzieć, że pierwsze, pierwsze szyby, które przypominały dzisiejsze okna zaczęły powstawać w XIV wieku, ale na większą skalę sprzedawane były dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Na początku były to tylko szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe zaczęły pojawiać się na rynku w latach 60 XX wieku, a u nas stały się popularne w połowie lat 70 XX wieku.

Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?

Prawdopodobnie każdy wie, że okna, które mamy w domach różnią się bardzo mocno od tych, które możemy podziwiać w kościołach. To właśnie tam zazwyczaj oglądamy wielokolorowe witraże, które są warte podziwiania. Głównie z tego powodu to one są najczęściej oglądanymi oknami na świecie. Jednymi z najczęściej podziwianych są okna z witrażami w Sagrada Familia w Barcelonie. Jest to całkowicie normalne, ponieważ okna w takim rozmiarze i barwie nie występują często. Następnym miejscem z interesującymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Dallas. Ten budynek ma spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Ciekawe szyby znajdują się nie tylko w świątyniach. Idealnym tego przykładem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się niemal cały ze szklanych paneli. Każda szyba wygląda inaczej i dzięki temu sprawia wrażenie ekranu telewizyjnego. Jeśli będziecie niedaleko Hilversum to obowiązkowo obejrzyjcie ten budynek! Jeszcze innym przykładem niezwykłego zastosowania okna jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam ogromna szyba została zamontowana między miejscem spacerowym, a akwarium, które ma aż 49 milionów litrów i pływają w nim morskie istoty!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Powoli przyzwyczajamy się do smart sprzętów w domu. Możemy zdalnie kierować odkurzaczem, zapalać i gasić światło lub odsłaniać i zasłaniać rolety. Prawdopodobnie nie wiecie jednak, że na rynku pojawiły się już inteligentne okna. Co robi więc SmartWindow? Posiadając taką szybę możemy zmniejszyć ilość ekranów w mieszkaniu. Dzięki tej technologii to na szybie możemy włączyć serial albo bajkę. Interesujące jest również to, że inteligentną szybę łączy się z komputerem albo innym urządzeniem poprzez WiFi, Bluetooth, a nawet przez USB. Interfejs telewizora w inteligentnej szybie jest na dotyk i może niezwykle zadziwiać swoją funkcjonalnością.

Wpis został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa
Tags :

You Might Be Interested In