29 listopada, 2021 #Ogrzewanie

Czy wypożyczanie klimatyzatora jest korzystne?

Coraz częściej w naszym klimacie trafiają się nietypowo upalne dni. Zazwyczaj temperatury są tak wysokie, że codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. W takiej sytuacji podniesienie komfortu może zapewnić dobry klimatyzator. Czym właściwie jest klimatyzator? W skrócie jest to urządzenie, które służy do ochładzania powietrza. Ale czy warto zakupić klimatyzator, skoro lato trwa jedynie kilka miesięcy?

Źródło: Firma zajmująca się wynajmem klimatyzatorów we Wrocławiu.

Klimatyzator- jak działa?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zasady funkcjonowania klimatyzacji jest to stosunkowo prosty system. Generalnie jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  sposób chłodzenia powietrza jest analogiczny. Klimatyzator składa się z parownika, skraplacza oraz sprężarki. Powietrze, które trafi do wewnątrz ochładzane jest w parowniku przez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie trafić do skraplacza, tam powietrze zostaje przemienione w ciecz. Na koniec po raz kolejny trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowocześniejsze modele klimatyzatorów wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimne dni można odwrócić sposób działania tak, aby do pomieszczenia trafiało nagrzane powietrze.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Kiedy urządzenie jest wyłączone, wentylacja będzie działać niezależnie. Zintegrowanie tych dwóch systemów pozwala dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to funkcja coraz popularniejsza w polskich domach przez złą jakość powietrza. Zamontowane wewnątrz klimatyzatora filtry pozwolą na oczyszczanie powietrza. Jest to praktyczna funkcja zwłaszcza dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator pozwala na utrzymanie niezmiennej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Zwiększa to komfort termiczny, oraz przeciwdziała pojawieniu się pleśni.
  • Jonizowanie powietrza – jest to specjalna funkcja, która znacznie zawyża cenę urządzenia. Klimatyzator z wbudowanym jonizatorem ma z pewnością korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeśli podejmiemy decyzję o montażu klimatyzacji w pomieszczeniu, warto regularnie ją serwisować. Dzięki temu jakość powietrza będzie wysokiej jakości, a sam klimatyzator będzie niezawodny o wiele dłużej. 

Czy montaż klimatyzacji to dobry pomysł?

Jak większość urządzeń, klimatyzator posiada określone wady i zalety. Podstawową jego wadą jest cena samego urządzenia, a także cena instalacji. Montaż klimatyzacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która zrobi to szybko i rzetelnie, ale nie jest to tanie rozwiązanie. W tym momencie przechodzimy do kolejnej wady, ponieważ zakładanie klimatyzacji zazwyczaj wiąże się z kuciem ścian i jest to dosyć duży remont. Oczywiście jeżeli nie mamy miejsca na stały montaż, warto zastanowić się nad klimatyzatorem mobilnym. Istnieją firmy posiadające wypożyczanie klimatyzatorów w niskich cenach. Co więcej, klimatyzator trzeba regularnie serwisować i wymieniać filtry. Z pewnością klimatyzacja posiada wiele plusów. Przede wszystkim jest to komfort termiczny w czasie upałów, które pojawiają się się coraz częściej. Dzięki temu również sen w wysokich temperaturach będzie bezproblemowy. Kolejną korzyścią tego urządzenia jest polepszenie jakości powietrza, co jest ważne szczególnie dla alergików i astmatyków. Wewnętrzne filtry powietrza znacznie poprawiają jego czystość. Następną korzyścią mającą pozytywny wpływ na ludzi jest podtrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zalety klimatyzacji znacznie przewyższają jego minusy, dlatego warto zainwestować to urządzenie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy miejsca na zainstalowanie klimatyzatora, lub korzystać z jego zalet tylko w miesiącach letnich?

Klimatyzator mobilny- idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych

Coraz częściej można spotkać wypożyczalnie klimatyzatorów. Są one bardzo popularne zwłaszcza w dużych miastach jak Trójmiasto, Bydgoszcz, Wrocław, Łódź. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają wolnej przestrzeni na stały montaż klimatyzatora. Nierzadko wypożyczalnie oferują swoje urządzenia dla wesel w salach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Znacznie poprawia to komfort gości weselnych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą się nadawały do ochładzania dużych pomieszczeń. Najważnieszą korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że wyposażony jest on w kółka i bezproblemowo można go przemieścić. Niewątpliwie minusem tego urządzenia jest emitowany przez niego dźwięk. Jest on zdecydowanie głośniejszy, aniżeli urządzeń zamontowanych permamentnie. Klimatyzatory mobilne nie są również tak wydajne jak te montowane przez specjalistów. Oczywiście przed decyzją co do kupna lub wynajęcia klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Często mimo chęci nie ma po prostu opcji kupna stałego klimatyzatora, i wtedy jedynym rozwiązaniem, które umożliwi nam mimo wszystko rozkoszować się przyjemniejszym powietrzem jest jego wynajęcie. Wypożyczenie klimatyzatora jest opcją, z której chętnie korzystają biura. Warto jednak mieć na uwadze, że klimatyzatory mobilne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza jeżli chodzi o biura warto znaleźć model jak najcichszy.

You Might Be Interested In