22 października, 2022 #Pupil

Czym charakteryzuje się zawód groomera?

Jednym z nowopowstałych zawodów, który w ostatnim czasie zdobywa zainteresowanie jest zawód psiego fryzjera. Do spółki z rosnącą świadomością dotyczącą pielęgnacji nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących zabiegi kosmetyczne dla naszych pupili.

Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone głównie dla pasjonatów zwierząt. Do tej pory fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi opcję dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez skomplikowane studia.

Czym dokładnie zajmuje się groomer? Jakie cechy mogą być pomocne w tym zawodzie? Co trzeba zrobić by zostać psim fryzjerem?

Groomer – charakterystyka zawodu

Choć powszechnie groomer przedstawiany jest jako psi fryzjer, nie jest to pełna prawda o tym zawodzie. Groomer nie strzyże tylko psów, ale także koty.

Ponadto praca groomera nie ogranicza się tylko do strzyżenia. Wykonuje on także inne zabiegi pielęgnacyjne – przycina paznokcie, czyści trudno dostępne miejsca i przygotowuje czworonogi do różnego rodzaju wystaw.

Innym z obowiązków groomera jest dokładna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie robactwo musi zostać usunięte z ciała pupila. Praca nad tym zagadnieniem pozwala usunąć zagrożenie wystąpienia różnych dolegliwości, przenoszonych przez insekty.

By skutecznie wykonywać swoją pracę groomer powinien dysponować dedykowanym instrumentarium. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer funkcjonuje również w środowisku, w którym spotyka różne bakterie i wirusy. Jego celem jest bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobligowany do regularnego odkażania swojego miejsca pracy oraz narzędzi, które stosuje.

Groomer – czym powinien się cechować?

Z całą pewnością zawód groomera nie jest dedykowany dla każdego. By odnaleźć się w tym fachu warto prezentować zestaw pewnych cech.

Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi czworonogów. Odpowiednie podejście to w tej aktywności bardzo dużo. Zazwyczaj zwierzęta buntują się gdy mowa o działaniach kosmetycznych.

Groomer powinien zatem być w stanie do zapanowania nad czasem niesfornymi zwierzakami. Mocno oczekiwaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi potrzebna jest także kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z zachowaniem psa czy kota. Jest to też czynnik, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do wystaw bądź codziennej, eleganckiej prezencji.

Groomer – czyli jak połączyć pasję z zarabianiem

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto rozważyć kurs groomerski. Graduacja kilkudziesięciu godzinnego kursu uprawnia jego beneficjentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

Podczas kursu uczestnik zdobywa informację na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są rodzaje sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i czyszczenia czworonogów.

Całość szkolenia wieńczona jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, testujących ogół wiedzy o zwierzętach i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, robi fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod opieką egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.

You Might Be Interested In