01 czerwca, 2022 #Budowa

Czym się kierować budując przydomową oczyszczalnie ścieków?

Coraz więcej osób stara się uniezależnić od państwa. Wydarzenia z ostatnich kilkunastu miesięcy sprawiają, że coraz częściej ludzie myślą o zorganizowaniu sobie przestrzeni, w której bedą w stu procentach niezależni. W obliczu wiszących nad głowami kryzysów ekonomicznych są to rozwiązania, które w przyszłości mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach buduje się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym trzeba pamiętać stawiając takową?

Oczyszczalnia ścieków przy domu – indywidualna alternatywa dla szamba

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod kątem wygody jest doskonałą alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe wytwarzają duże ilości różnego rodzaju nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią potrzebować sporych nakładów pracy. Jednak osobista oczyszczalnia ścieków umiejscowiona przy domu może być rozwiązaniem tego problemu.

Co więcej takie oczyszczalnie są niedrogie w eksploatacji. Ich koszt potrafi szybko odzyskać włożone w budowę pieniądze i w dłuższej perspektywie pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie instalacje przyczyniają się też do ochrony środowiska. Oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, choćby nawadniając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą śmiało pełnić rolę naturalnego nawozu.

Zanim zaczniesz budowę zorientuj się

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uzależniona od posiadania należytego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac powinno się zweryfikować ten temat i w razie potrzeby zorganizować wszystkie wymagane dokumenty.

Nieruchomość, na której ma powstać oczyszczalnia musi posiadać sprawne przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie nieczystości z rur do właściwego miejsca. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo należy wezwać hydraulika, który oceni ich stan.

Kiedy jest najlepszy czas na stawianie oczyszczalni ścieków przy domu?

Opisywana instalacja wymaga piętnastometrowego dołu, w którym może być umiesczony zbiornik na spływające nieczystości. Wobec tego najlepiej jest prowadzić roboty w czasie wiosenno-letnim, gdzie ziemia jest rozmarznięta(y).

Ważny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii budowlanych, ale też innych towarzyszących czynników. Warto je skonfrontować z opinią ekspertów.

You Might Be Interested In