05 stycznia, 2022 #Ogród i balkon

Drzwiczki pieca czyli istotny element zabudowania

W ostatnich latach wiele osób stawia na kaflowe piece jako wyjątkowy element wykończenia wnętrz, ale również dodatkowe ogrzewanie w zimne miesiące. To dzięki powracającej modzie na styl vintage. Takie piece zazwyczaj kojarzą nam się z dawnymi czasami, najczęściej z pomieszczeniami starych kamienic. Teraz coraz częściej wracają one do łask. Takie piece stawiane są ze specjalnie wykonywanych kafli i z pewnością część z nich można zaliczyć do dzieł sztuki.

Oprócz pieców wykorzystywanych w pomieszczeniach, wiele posiadaczy działek w ogrodach zleca budowę także wędzarnie, grille, czy piece do pieczenia pizzy i chleba. Taka zabudowa również może okazać się nietypowym dopełnieniem ogrodu, kiedy zatroszczymy się o piękne szczegóły jak np. żeliwne zdobione drzwiczki do grilla. Zbudowanie czy to pieca do wypiekania pizzy czy wędzarni najlepiej zlecić specjaliście. Jest to w miarę prosta budowa, jednak trzeba wiedzieć jak powinny być poprowadzone kanały. 

Własna wędzarnia w ogródku – świeże wędliny

Coraz więcej osób tęskni za wyjątkowym aromatem świeżych szynek. Szkoda, że wytwarzane przez sklepy mięsne mają niewiele wspólnego z wyrobami naszych babć. Z tego powodu bardzo popularne stały się piece wędzarniane w ogrodach, które poza swoją funkcjonalnością mogą również niezwykle wyglądać. Taka konstrukcja na szczęście nie wymaga za dużo miejsca, z tego powodu może sobie na nią pozwolić prawie każdy posiadający choć trochę wolnego miejsca na działce. Zanim zlecimy profesjonaliście budowę warto przede wszystkim przeanalizować do czego właściwie piec będzie nam potrzebny? Inaczej wygląda wędzarnia do wędzenia dziczyzny, inna do ryb, a jeszcze odmienna do mięs zwierząt domowych jak np. świnie czy ptaki. Dlatego budowę takiej konstrukcji należy zlecić zdunowi, który będzie potrafił służyć radą w najważniejszych kwestiach. Z całą pewnością pięknym dopełnieniem tego typu zabudowy będą drzwiczki do wędzarni, których wybór na rynku jest niezwykle szeroki. Drzwiczki mogą być z kratką, szybką albo całkowicie osłonięte. Również decyzja w przypadku zdobień zależy jedynie od zasobności naszego portfela.

O czym trzeba pamiętać stawiając piec chlebowy w ogródku?

Mało co smakuje tak dobrze jak osobiście upieczony chleb. A już na pewno zrobiony własnoręcznie i upieczony w przydomowym piecu chlebowym. Posiadając odrobinę miejsca w przydomowym ogródku warto skusić się na taką zabudowę. W piecu chlebowym oprócz tradycyjnego pieczywa można piec też placki, a nawet pizzę. Tak jak w sytuacji wędzarni, także postawienie pieca chlebowego należy zlecić profesjonaliście, który ma doświadczenie i wie jak powinny być poprowadzone komory. Na pewno tego rodzaju zabudowa może być wykonana w wersji podstawowej, a także rozbudowanej. Wszystko zależy od finansów jakie posiadamy i przestrzeni jaką dysponujemy. Taki piec może być wyposażony w dwie pary osobnych komór. Wówczas można dopasować osobno drzwiczki do pieca chlebowego, i osobno drzwiczki do pieca na pizzę. Także w tym przypadku zależne jest to od naszej wyobraźni i gotówki jaką posiadamy. Na rynku można dostać drzwiczki zarówno zdobione droższe, jak i tańsze, proste.

Jak wygląda postawienie różnego rodzaju pieców na własnej działce? 

Wędzarnia, piec do pieczenia, chleba czy grill – są to zabudowania, które można zrobić samodzielnie używając projektów dostępnych w sieci. Jednakże warto zadać sobie pytanie – czy warto? Projekt pieca nie jest bardzo trudny. Ale żeby był sprawny wiele lat,  nie pękał, a surowce były odporne na spore różnice temperatur, warto go zlecić specjaliście. Będzie potrafił on dopasować nam właściwą konstrukcję do naszych wyobrażeń, ale również dobierze surowce z których taki piec powinien być zrobiony. Najczęściej takie piece robione są na specjalne zamówienie, transportowane na miejsce w częściach i następnie montowane. Na pewno koszt zależny jest od samej konstrukcji, i użytych surowców. Dodatkowym kosztem jest również transport, którego koszt zależny jest dystansu. 

You Might Be Interested In