Ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać się z reklamami fotowoltaiki. Co to właściwie jest? I czemu są takie popularne? Panele fotowoltaiczne wbrew niektórym opiniom nie są skomplikowanym urządzeniem. Krótko mówiąc ich podstawowym celem jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Co więcej w przypadku większej ilości energii jest możliwość wysłania jej do elektrowni. Dlatego coraz więcej właścicieli budynków jednorodzinnych, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich montaż, mając nadzieję na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dodatkowym bodźcem zwiększającym popyt na fotowoltaikę są programy zapewniające dotacje na ich zakup.
Wady i Plusy fotowoltaiki
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu paneli słonecznych warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a także zastanowić się, czy mamy ku temu odpowiednie warunki. Nie można zapomnieć, że panele muszą być instalowane w miejscu słonecznym, należy unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i ważnym plusem paneli słonecznych jest bez wątpienia to, że jest to przyjazne środowisku źródło energii. Posiadając własne panele słoneczne na pewno uzyskujemy pewnego rodzaju samodzielność od podwyżek cen za prąd, co więcej energia słoneczna jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Oczywiste jest, iż w miesiącach letnich produkcja prądu będzie znacznie wyższa, niż w zimą, dlatego w przypadku wyprodukowania nadwyżki energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odebrać go w sezonie zmniejszonego natężenia światła. Na pewno zwiększona sława paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej wady?
Na pewno ich cena. Pomimo ulg podatkowych i dofinansowania nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, wytwarzanie prądu zależna jest od ilości dni słonecznych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o panelach fotowoltaicznych można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż minusów dlatego warto rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko posiadamy takie możliwości.
Jak wybrać panele słoneczne?
Jeśli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w panele słoneczne, warto zastanowić się jaką instalację wybrać? Przed kupnem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać odpowiedniej, gdyż panele słoneczne są na pewno inwestycją na lata. Istotne, aby były trwałe i dobrej jakości, nie bez znaczenia jest odporność na warunki atmosferyczne. Są to aspekty, które przemawiają za nie oszczędzaniem na zakupie fotowoltaiki. Warto przeznaczyć więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie nie sprawią problemów już po krótkim czasie. Duży wpływ na ich trwałość mają nie tylko surowce z jakich są wykonane, ale także odpowiedni ich montaż. Niewłaściwie zainstalowane panele są przyczyną usterek, nawet w przypadku kiedy jakość ich wykonania jest idealna.
Dotacje fotowoltaiki w Gdyni
Trójmiasto, a szczególnie Gdynia jest miastem, które posiada jeden z lepszych wskaźników nasłonecznienia w Polsce, dzięki czemu na wytworzenie większych ilości prądu. Dlatego zwłaszcza tam warto zainwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dofinansowania miejskie na zakup fotowoltaiki. Można tutaj otrzymać zwrot nawet 25% wartości paneli. W 2021 roku program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dofinansowania do tej inwestycji. popularność jest tak duża, że z pewnością nie każdy zdoła z niego skorzystać. Jednakże istnieje również możliwość uzyskania pieniędzy z programu Czyste Powietrze, i tutaj wysokość dotacji jest znacznie wyższa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, nie dostaną pieniędzy w ramach żadnego z programów mogą wziąć nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na odpowiednich zasadach.
Źródło: Sollab – montaż paneli słonecznych w Gdyni