26 grudnia, 2021 #Prawo

Gdzie frankowicze mogą szukać pomocy?

Coraz częściej w doniesieniach medialnych można znaleźć informacje o wygranych frankowiczów na drodze sądowej. Podejmują oni decyzję o pozwaniu banku, i w zdecydowanej większości przypadków odnoszą sukces. Dane pokazują, że jest to ok. 90% wygranych rozpraw na rzecz frankowiczów. Mimo wszystko nadal istnieje wielu pokrzywdzonych, którzy nie chcieli wnieść sprawy do sądu. Dlaczego? Jak wynika z ankiet boją się oni sporu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Dlatego powstały grupy wspierające frankowiczów, gdzie mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów w dziedzinie doradztwa prawnego. Opłaca się więc zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, gdyż sukces w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych zapłaconych składek, a nawet na zmniejszenie rat kredytu. Obecnie osoby mające kredyty we frankach są w jeszcze lepszej sytuacji, ponieważ Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli na rzecz frankowiczów. 

Dołącz do grupy wsparcia dla frankowiczów

Najważniejszym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest dzielenie się wiedzą w dziedzinie praw kredytobiorców, oraz narzędzi pozwalających na egzekwowanie swoich praw. Taka grupa łączy się mając jednego, wspólnego wroga – bank. Nie można zapomnieć, że banki udzielając takich pożyczek szybko się dorobiły w nieuczciwy dla kredytobiorców sposób. Ponadto, osoby skrzywdzone pozostały bez wsparcia przez rząd, mogą liczyć jedynie na siebie. Próbowali oni dochodzić swoich praw, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego umożliwiło ujednolicenie prawa i zwiększyło szansę na zwycięstwo. Nie jest jednak to możliwebez odpowiedniego wsparcia ekspertów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się wiedzą, można również liczyć na wsparcie ekspertów. 

Jak zacząć egzekwować swoje prawa? 

Mimo prawa, które stoi po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po zwycięstwie. Odsetek korzystnie rozstrzygniętych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Żeby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wówczas koszty rosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla prawników, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli sprawa trafi do drugiej instancji, wówczas należy uiścić kolejne 2000 zł. Czasami ogólny koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób zadłużonych jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia ekspertów dzięki temu, że obecnie prawo jest po ich stronie. Kancelarie adwokackie znalazły sposób, żeby prowadzić sprawę bez wstępnych kosztów. 

Gdzie szukać odpowiedniej kancelarii adwokackiej? 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym honorarium. Nawet Ci kredytobiorcy, którzy nie mogli sobie pozwolić na duże koszty prowadzenia sprawy, w chwili obecnej coraz częściej szukają pomocy u ekspertów. Mimo wszystko, żeby wszystko przebiegało gładko należy znaleźć właściwą kancelarię która ma doświadczenie w tego typu rozprawach. Należy pamiętać, że jest to dosyć zawiły proces, dlatego nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż niektóre przyjmują takie sprawy licząc na łatwy zarobek, jednakże nie mając wiedzy na ten temat.

Warto również przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Powinni w niej pracować nie tylko osoby idealnie znające prawo, ale również posiadający wiedzę z dziedziny finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii na pewno nie dałaby rady sobie z pomocą kredytobiorcom. Wiele doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których uda się kredytobiorca muszą zaproponować kompleksowe podejście do problemu, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego powinna być przeanalizowana indywidualnie, a następnie specjalista powinien zaoferować możliwe wyjścia z sytuacji i plan dalszej współpracy. Następnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu kredytobiorcy, a później reprezentowanie go na rozprawach.

Adwokat znający się na tego typu sprawach będzie potrafił wygrać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po unieważnieniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Nie można zapominać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu doskonałych prawników. Tylko kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy kredytobiorca podejmie już decyzję o walkę w sądzie, niezbędnych informacji i poleceń ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom