02 stycznia, 2022 #Wykończenie

Glazura, gres, terakota – na co najlepiej się zdecydować do łazienki?

Każdy, kto przynajmniej raz mierzył się z remontem łazienki musiał wybrać odpowiednie płytki. Należy pamiętać, że jest to zakup na lata, dlatego powinien być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio sprawdzały się przez dłuższy czas, powinny być dobrej jakości. Jeśli chodzi o łazienkę ważne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale również pewnymi parametrami, ze względu na dużą wilgotność. Jak dobrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym właściwie warto się kierować? Co najlepiej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Gres w łazience – czy jest to odpowiednie rozwiązanie?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanka gliny, krzemienia oraz innych składników. Remontując łazienkę warto wybrać gres szkliwiony, który jest bardzo łatwy do czyszczenia. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest surowcem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe charakteryzują się dużą twardością, a także tym, że nie przepuszczają wilgoci. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych wyróżniających się się różnymi cechami. Jest to surowiec idealny do wyremontowania łazienki, pod warunkiem, że postawimy na taki o dobrych parametrach.

Jakie płytki z terakoty będą najlepsze do łazienki?

Terakota wykonywana jest z dobrej jakości gliny. Należy pamiętać, że parametry techniczne płytki z terakoty są dużo gorsze. Mimo wszystko są one twarde, odporne na tarcie, ale silniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Istotne jest to, że nie są one śliskie, co idealnie się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Niestety, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była bardzo powszechna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres.  Terakota posiada kilka klas ścieralności, co pozwala dopasować odpowiedni materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Przewagą terakoty nad gresem jest na pewno to, ze ma ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota często układana jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

Czy glazura jest dobrym surowcem do łazienek?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura Otwock jest surowcem, którego na pewno nie poleca się układać na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest cienką warstwą szkliwa, co czyni ją łatwą w czyszczeniu środkami chemicznymi, a także odporna na wilgoć, z tego powodu doskonale sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale tylko na ścianach. Jest to materiał, używany miejscach, które nie są narażone na uszkodzenia. 

Jakie płytki do łazienki?

Najważniejszym parametrem przy wyborze płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest zalecana na podłogach. Warto także rozważyć to, że w łazience często jest mokra podłoga, dlatego płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście wybierając płytki, należy szukać pasujących do stylu łazienki. Na rynku jest tak duży wybór, że z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto udać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się niemal w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego szukamy można je zamówić także przez internet.

Tags :

You Might Be Interested In