26 czerwca, 2022 #Fotowoltaika

Ile kosztuje serwisowanie fotowoltaiki?

Od jakiegoś okresu czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to wynik ulg wprowadzanych przez rząd oraz coraz większej świadomości Polaków w kwestii ochrony środowiska. Fotowoltaika pozwala uzyskać dostęp do niedrogiej energii, która ponadto jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by prad, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), odpowiedzią jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera w większość miejsc.

Oprócz tego dużym plusem fotowoltaiki jest fakt, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja powinna nam służyć latami gromadząc prąd bez naszej ingerencji. Żeby zmaksymalizować jej wydajność warto jednak od czasu do czasu zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez kolejne lata.

Co ile robić przegląd instalacji fotowoltaicznej?

System fotowoltaiczna to zespół połączonych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego dobrego działania warto robić ich przeglądy.

Przez to, że jest to system będący pod napięciem przez względy bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Regularne kontrole pozwalają uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Dają też możliwość wykrycia usterek i zlecenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne przeglądy urządzeń tworzących system(u) są warunkami producenta. Pozwala to przedłużać gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie objawy, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak powinna powinny przykuwać naszą uwagę. Obniżki wydajności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zapalić alarm w naszych głowach. Podobnie jak różnego rodzaju nietypowe zachowania falownika czy innych elementów konstrukcji. W obliczu takiej sytuacji należy wezwać ekspertów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki jest jedną z podstaw takiego podejścia.

Fotowoltaika – jak, kiedy organizować i ile kosztuje przegląd systemu?

Ekspert w dziedzinie fotowoltaiki będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy audyt naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wzrokowej ocenie kondycji systemu, jak również na bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę ma do dyspozycji najnowszymi technologiami, które pozwalają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych punktów zapalnych. W razie potrzeby wymienia lub reperuje popsute komponenty.

Zgodnie z przepisami prawa konstrukcje elektryczne muszą przechodzić przegląd co najmniej raz na 5 lat.

Fotowoltaika nie jest tu wyjątkiem. W rzeczywistości zależy jakie konkretnie czynności mają być przeprowadzane – niektóre z nich powinno się przeprowadzać częściej niż inne.

Rodzaj przeglądu determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Wpływają na nie różne elementy. Istotny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie jest zamontowana. Także miejsce na mapie, gdzie musi dojechać się ekipa serwisowa wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Sopotu

You Might Be Interested In