13 września, 2021 #Wykończenie

Instalacja elektryczna w nowym domu – nie popełnij tych błędów

Jeśli samodzielnie nie zaprojektujemy ułożenia gniazdek i rozmieszczeniem lamp to usługodawca zaplanuje nam ich nieznaczną ilość. Potem spowoduje to, że w każdym pomieszczeniu umieścimy przynajmniej kilka przedłużaczy, które ciężko będzie schować lub fajnie wkomponować w przestrzeń. Na dodatek zdarza się, że w domu będzie po prostu ciemnica i trudno będzie nam to naprawić lepszą lampą. O czym warto więc pamiętać podczas planowania instalacji elektrycznej i jakich błędów nie popełniać?

Gdzie umieścić gniazdka, aby było praktycznie?

Na tym etapie powinniśmy mieć już pierwszy projekt lokalu. Powinniśmy wiedzieć gdzie stanie łóżko, kanapa, telewizor, ale również szczegółowe rozstawienie urządzeń kuchennych. W łazience dobrze jest pomyśleć gdzie stanie pralka oraz zlew, żebyśmy byli w stanie zawsze podłączyć szczoteczkę elektryczną lub suszarkę do włosów. Na dodatek warto wziąć pod uwagę, że gniazdka w takim miejscu powinny być zasłonięte, żeby pozostać bez styczności z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu pomieszczeniach jest bardzo istotna.

Najczęściej deweloper samodzielnie nie zaplanuje dużo gniazdek w sypialni więc powinniśmy zaplanować, w którym miejscu postawimy łóżko i zaprojektować gniazdka po obu stronach. 

Podobna sytuacja jest w kwestii salonu – jeżeli planujemy powiesić telewizor na ścianie, a nie ustawić na szafce, to zaplanujmy montaż gniazdka nie 30cm, tylko metr nad ziemią, dodatkowo zaprojektujmy jedno przy sofie, żeby była możliwość podłączyć stojącą lampę albo ładowarkę do telefonu. Fachowcy z Gdańska, tacy jak dla przyładu BPEGD – biuro projektów elektrycznych stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Kuchnia w nowym mieszkaniu – jak zaplanować instalację elektryczną?

Kuchnia jest najcięższym pomieszczeniem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże urządzenia kuchenne jak między innymi lodówka powinny mieć z reguły osobne gniazdka. Powinniśmy zaprojektować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, żeby sprzęty te nie odstawały od ściany i aby nie martwić się, że kabel jest za krótki.

Poza nimi w kuchni znajdziemy dużą ilość pozostałych urządzeń. Nawet jeśli blender czy mikser możemy za każdym razem wyłączyć z prądu, to już czajnik lub ekspres do kawy przeważnie są podpięte do prądu ciągle. Tak samo wygląda sytuacja z mikrofalą albo okapem. W kuchni warto więc zamontować sporo gniazdek – najlepiej, aby znajdowały się nad blatem, tak aby korzystanie z nich było bardzo komfortowe.

Oświetlenie w nowym domu – o czym pamiętać i jak je zaplanować?

Oświetlenie, które na początku chce zrobić developer jest także minimalne. Jeżeli nie planujemy kuć ścian żeby samemu wprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej, powinniśmy naprzód rozplanować w jakich miejscach i jak dużo lamp będziemy potrzebować. Jeżeli w sypialni nie mamy zamiaru stawiać lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest właściwy moment na wcielenia takiej modyfikacji w projekcie domu. Identycznie jest przy lampach łazienkowych – deweloper zazwyczaj zaplanuje jeden kinkiet nad lustrem, jeśli w planach są dwie, po każdej stronie lustra – warto również zawrzeć to w projekcie instalacji elektrycznej. Często nie podoba nam się za ciemna kuchnia – tutaj też nic nie stoi na przeszkodzie żeby zaplanować dwie lampy – jedną nad miejscem pracy i drugą nad stołem, w jadalni.

Jeśli znajdziecie sprawdzonych fachowców to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – tych na pewno znajdziecie w Gdańsku.

Tags :

You Might Be Interested In