07 września, 2022 #Ogród i balkon

Jak długo utrzymują się wiązanki pogrzebowe?

Śmierc bliskiej osoby to zawsze trudne momenty. Wiąże się to z refleksjami na temat nieuchronności śmierci. Osobie zmarłej należy się godny pochówek. W ten sposób, zgodnie z tradycją oddaje się szacunek bliskim zmarłym.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po nieboszczykach.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z przyziemnym życiem są kwiaty – rozważane jako symbol przemijania. Wspólnym mianownikiem, który żałobnicy składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Dlaczego wiązanki pogrzebowe stały się stałym elementem pogrzebów?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu cząstka prawdy? W naszej kulturze przyjęło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, rocznice przeważnie okraszane są kwiatami.

Podobnie rzecz ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być wyrazem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Symbolizują one również żałobę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po pewnym czasie więdnie – wobec tego wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter również metaforyczny. Uplastyczniają cykl ludzkiego życia, którego nieodzowną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zamówienie tworzą kwiaciarnie. Kompozycje stosowane na pogrzebach charakteryzują się wyważoną kolorystyką. Ma to dodatkowo skłaniać do refleksji.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych wymiarów. Na grobach składane są zarówno niewielkie wiązanki pogrzebowe, jak również złożone kompozycje. Występuje także tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Kwiaty najczęściej stosowane przy tworzeniu wiązanek pogrzebowych

Do kreowania wieńców pogrzebowych najczęściej wybiera się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest dość kompleksowym procesem, który wymaga od autora dokładności. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły lub półokrągły kształt i powstają na floretach lub iglastych gałązkach.

Do przygotowanego podkładu mocuje się kwiaty – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, kształtem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można złożyć na grobie, ale również umieścić do wazonu.

Ile czasu mogą leżeć wiązanki pogrzebowe?

Jednym z efektów pogrzebu, jest zasypanie trumny kwiatami. Przez jaki czas powinny one w ten sposób ozdabiać grób?

Istnieje tradycja, która mówi o czasie 6 tygodni. Inne głosy mówią o czterech tygodniach. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez ciągłego dostępu do wody po znacznie krótszym czasie zaczynają niknąć.

Ze względów praktycznych wobec tego, pozbycie się kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje zazwyczaj szybciej niż mówi tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach najbliżsi podejmują się uprzątnięcia grobu i doprowadzenia go do porządku po uroczystościach pogrzebowych.

You Might Be Interested In