22 lipca, 2022 #Ogród i balkon

Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami?

Dziki znane są ze swoich wielkich gabarytów i siły. Mimo, że ich naturalne środowisko stanowią lasy, niejednokrotnie można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Należy na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych upraw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu pokarmu wparowują na działki siejąc spustoszenie. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe efektywnie je stopują.

Co można zrobić aby ochronić swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę metod.

Dziki niszczą Twoje uprawy? To rozwiązanie pomoże się z nimi uporać

Za najlepszy sposób zabezpieczenia swojej(go) własności uznaje się ustawienie właściwych urządzeń barierowych. Istnieje wiele typów barier. Żeby skutecznie postawić się dzikom ogrodzenie musi być mocne.

Dlatego, powszechnie w obszarach intensywnie zalesionych stawia się ogrodzenia betonowe. Ich odporność sprawia, że groźne zwierze nie jest w stanie ich sforsować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie się uporać, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można też ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć intruza i daje gospodarzowi spokojny sen. Ale stosowanie tego typu ogrodzeń uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi wszak o to by zabić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem okazują się ogrodzenia betonowe.

Jak bezpiecznie obchodzić się z dzikiem?

Przy spotkaniu z dzikiem podstawową regułą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to łatwe zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Należy unikać zamaszystych ruchów i krzyku. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z dystansu – często dziki same decydują się opuścić dany obszar. Głośne odłosy mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kiedy zamieszkujemy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) działanie uprzedzające pozwoli nam w przyszłości uniknąć potencjalnych kosztów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać pożywienia na zewnątrz. Zapachy mogą przyciągać dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo dobrze potrafią sobie dawać radę z wszelkimi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tym przypadku najbardziej odpowiednie. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.

You Might Be Interested In