07 lutego, 2022 #Aranżacja

Jakie są początki stylu industrialnego

Styl loftowy, inaczej zwany industrialnym swoje początki zawdzięcza XVIII wiekowi, kiedy to firmy ubezpieczeniowe nakazywały zmniejszanie ryzyka związanego z pożarami czy remontami. Tak zostały wybudowane pierwsze, fabryczne budynki. Surowe bryły z gigantycznymi oknami. Ten surowy wygląd stał się później podstawą oraz fundamentem do budowania lokali industrialnych. 

Końcem XIX wieku, niespodziewany rozkwit oraz potrzeba budowy większych pomieszczeń przemysłowych wymusiły na przedsiębiorcach zajmowanie obszarów poza miastem. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne pomieszczenia stały się miejscem artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki pełne światła, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niskimi czynszami stały się miejscem idealnym dla młodych artystów. Dzięki swojej fantazji i pomysłowości potrafili oni przekształcić pofabryczne pomieszczenia w komfortowe mieszkania, które często spełniały również funcję ich atelie.  W jednym z takich miejsc swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długie lata była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego momentu lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznym i są symbolem twórczej swobody. 

W latach 80tych surowy styl spodobał się architektom, którzy wykorzystali go w niezwykle drogich penthausach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, otwarte przestrzenie, ogromne okna rozkochały majętnych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej konstrukcji idealnie wpasowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem czasu uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, a także jego jakość a styl industrialny zyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| krótka. Za symboliczną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, niegydysiejszą lampiarnię, budynek będący własnością zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, przystosowany do nowej funkcji mieszkaniowej. 

Czym charakteryzuje się styl industrialny

W mieszkaniach loftowych królują surowe materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Idealnymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym odrębne funkcje mieszkaniowe się ze sobą zazębiają, dlatego kuchnia, salon i sypialnia to często łaczna przestrzeń. 

Biele, beże, szarości to kolory, które najlepiej sprawdzają się w loftowych pomieszczeniach. Ściany można aranżować w nich na mnóstwo możliwości, począwszy od pomalowania ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Szczególną uwagę należy zwrócić na aranżację podłogi. Wybierając podłogę w barwach drewna lub betonu osiągniemy widowiskowy rezultat. Dla przełamania surowości aranżacji warto zastanowić się nad doborem mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Zrobione są one z połączenia surowych surowców takich jak: drewno, stal, szkło, przez co perfekcyjnie uzupełniają się z surowością wnętrz i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe cechuje minimalizm formy oraz minimalne wykorzystanie elementów dekoracyjnych. 

Wspominając o stylu industrialnym nie można pominąć metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. Aktualnie można wykorzystać do swoich wnętrz metalowe dodatki, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa ceni przestronne pomieszczenia. Jasne kolory uatrakcyjniają wnętrze i sprawiają, że będzie się ono wydawać bardziej rozległe. W stylu loftowym godnym uwagi wyjciem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono efekt rześkości oraz nowoczesności. 

Aby otrzymać efekt otwartej przestrzeni powinno się ograniczyć potrzebne elementy wnętrza do koniecznego minimum. Ogromne okna, bez firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu charakterystyczny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe wykorzystać, aby nadać industrialny charakter naszemu mieszkaniu?

Meble loftowe można zastosować w dowolnym wnętrzu, aby wydobyć z niego nieco industrialnego stylu. Wystarczy kilka drobnych sztuczek a rezultat zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Wsparta na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są doskonałym rozwiązaniem. Stalowe meble rewelacyjnie wpisują się w każde wnętrze. Spokojnie można użyć ich w salonie, jadalni czy łazience. 

Siła stylu loftowego spoczywa w możliwości dopasowania go do każdego rodzaju wnętrza. Aby dobrze wyglądał należy ograniczyć do minimum zastosowanie mebli a postawić na dodatki wysokiej klasy.

Meble loftowe możemy zredukować do stosownego minimum, dlatego wskazane jest postawić na przedmioty wysokiej klasy. Niezwykle często w loftowych wykończeniach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to niezwykle dobry wybór, aby pomieszczeniu nadać swoisty, industrialny charakter. 

Styl loftowy opera się również na modnych dodatkach. Mile widziane są tutaj poduszki o nietypowych fakturach, narzuty czy skórzane dywaniki. 

W aranżacji wnętrz lokalu w stylu industrialnym powinny zostać zastosowane przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej efektowne stało oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – kto się w nim odnajdzie ? 

Indywidualiści którzy cenią sobie niezależność, przestrzeń, są pomysłowi i nie boją się eksperymentów perfekcyjnie odnajdą się we wnętrzach w stylu loftowym. Na mieszkanie w stylu industrialnym stawiają głównie odważne, młode i oryginalne osoby. Z cała pewnością styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy uwielbiają modę i nowoczesne trendy. Trudno znaleźć jakikolwiek inny styl, który aktualnie cieszyłby się większą popularnością niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego warto eksperymentować z przeróżnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Proste wnętrze industrialnego pomieszczenia skutecznie można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są łącznikiem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem pomieszczenia lub domu. 

You Might Be Interested In