14 maja, 2022 #Ogrzewanie

Kominek gazowy wolnostojący – porady

Projektując nasze nowe pomieszczenie, np. duży pokój lub sypialnia za każdym razem chcemy, żeby stało się dla nas miejscem, w którym zaczerpniemy relaksu i spokoju po ciężkim dniu. Kominek gazowy w każdym wnętrzu okaże się dobrym wyborem, gdyż jest funkcjonalnym elementem, który dodaje charakteru i elegancji. Widok płonącego ognia, który ogrzewa nasze mieszkanie albo dom zawsze stwarza niezwykle magiczną atmosferę.

Który kominek gazowy kupić, żeby idealnie współgrał z naszym wnętrzem?

Jak zacząć naszą przygodę z wolnostojącym kominkiem gazowym?

Wybranie odpowiedniego do naszego pomieszczenia urządzenia to nie koniec naszych zmagań. Pełen sukces osiągniemy wówczas, kiedy dobrze przemyślimy całą operację od deski do deski. Pamiętajmy, że najistotniejsze jest dobre przygotowanie. Przed tym, gdy zdecydujemy się na zakup kominka pamiętajmy, aby pomieszczenie było kompleksowo przygotowane na jego zamontowanie. Tak przedstawia się lista rzeczy, jakie powinniśmy wykonać przed zakupem:

  • Doprowadzenie instalacji gazowej, do wybranego przez nas pomieszczenia – tam, gdzie będzie znajdował się nasz nowy kominek, z prostych względów musi być też instalacja gazowa.
  • W świetle prawa, każde urządzenie gazowe objęte jest koniecznością posiadania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak jest to niespodziewana zmiana, powinna być uwzględniona na aktualnych dokumentach. Projekt instalacji gazowe musi być elementem projektu budowlanego.
  • Odpowiednie doprowadzenie rur z gazem oraz dokładnie wymierzona średnica rury (powinna ona mieć maksymalnie 3-4 cale).
  • Kompleksowe przygotowanie komina (jeśli zachodzi taka konieczność – nie zapominajmy, iż kominek może zostać zamontowany bez udziału komina w całym procesie. Wówczas jednak trzeba zadbać o kompleksową wentylację przy pomocy przewodu) – tym powinni zająć się zatrudnieni przez nas fachowcy.

Wyżej wymienione fragmenty, początkowych przygotowań są niezwykle istotne. Kilka z nich możemy zrobić sami, ale z reguły przedstawione czynności są wykonywane przez zawodowców.

Design + wygoda

Podczas wyboru takiego urządzenia trzeba się kierować zarówno swoim gustem, ale również funkcjonalnością. Przez to, w jak szybkim tempie rozrasta się branża wolnostojących kominków gazowych dostępna jest cała gama wariantów do wyboru. Możemy bez najmniejszych problemów dobrać wygląd urządzenia do osobistych potrzeb a także naszego pokoju. Każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Zyskujemy zatem zarówno ogrzane, ale i rewelacyjnie prezentujące się pomieszczenie. Kolejnym plusem jest, wygoda, którą daje nam użytkowanie takiego rozwiązania jest nieoceniona. Nie trzeba bowiem sprzątać pyłu i martwić się o brudną od sadzy posadzkę. Możemy zapomnieć o obowiązku dorzucania drewna, wystarczy włączyć dopływ gazu i podziwiać piękno płonącego ognia. Dodatkowo możemy wybrać wiele wariantów, te odpalane tradycyjnie a także te, które można odpalić przy pomocy pilota. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które od zawsze marzyły o komfortowym i urokliwym pomieszczeniu.

Jakie są zalety wybrania kominka gazowego?

Jest kilka zalet, powodujących, iż większa liczba osób decyduje się na zakup kominka gazowego, a nie klasycznego. Należą do nich:

  • bezpieczeństwo – jest to jedna z tych rzeczy, przez które najczęściej wybieramy właśnie kominki gazowe wolnostojące zamiast klasycznych. Brak smogu i brak spalin w powietrzu naszym i naszych bliskich, a dodatkowo, nowoczesne modele posiadają specjalne systemy zabezpieczeń.
  • Zamiast drewna – wkłady kominkowe – najczęściej zrobione ze stali, dzięki czemu nie trzeba martwić się koniecznością ich czyszczenia. Co za tym idzie – brak popiołu i konieczności dodatkowego sprzątania.
  • Niezwykle prosta obsługa – rola użytkownika zaczyna się i kończy na podpaleniu (przy pomocy pilota lub klasycznie) i regulacja wielkości płomienia.
  • Mała awaryjność tego urządzenia i brak konieczności częstego oraz kosztownego oczyszczania przewodów kominowych.

You Might Be Interested In