Piece na pelet są nadzwyczajnie ekologiczne. Są też znacznie zautomatyzowane i skuteczne. Co więcej powinniśmy uświadomić sobie o tej metodzie ogrzewania budynku, kto powinien zaciekawić się nią i z jakiego powodu w nią inwestować?
Artykuł został napisany w oparciu o informacje ze strony internetetowej specjalistów w tej kwestii – firmy domusa.pl.
Jakie są zalety kotłów na pellet?
Zainteresować się nimi mógłby każdy, ze względu na niesamowicie ekologiczne działanie, ale w szczególności gospodarstwa, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest jednak lepszym rozwiązaniem niż wykorzystanie węgla kamiennego.
- Nie emituje on wcale dwutlenku węgla, co jest zasadniczo nad wyraz istotnym bodźcem dzisiejszych czasów, dlatego, że walczymy z globalnym ociepleniem.
- Dużo kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
- Następną korzyścią jest niemal całkowite skomputeryzowanie takich pieców. Same się rozpalają, same dozują paliwo i w odpowiednim momencie tłumią się automatycznie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co parę dni dosypać pellet i wyrzucić popiół.
- W sklepach zobaczymy też piece z nadprogramowym zasobnikiem CWU, na skutek czego będziemy mogli też ogrzewać wodę.
- Kotły na pellet są tańsze w użytkowaniu niż te na olej czy gaz LPG . Ich koszt jest podobny do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak mówiliśmy – jest to bardzo atrakcyjny sposób dla gospodarstw, gdzie nie jest on dostępny.
Na czym polega obsługa kotła na pellet?
Piece na pelet przeważnie mają tylko jeden guzik, który włącza całą maszynę. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa jednocześnie.
Kotły na pellet są prawdopodobnie maksymalnie zautomatyzowanymi kotłami jakie znajdziemy na rynku. Posiadają system samoczynnego rozpalania i same dozują sobie paliwo. Dostępne są też piece, które są sterowane za pomocą aplikacji w telefonie. Na skutek tego jedyna obsługa jaka nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Moment, w którym powinniśmy to wykonywać zależy od gabarytów pieca jaki posiadamy – z reguły jest to w granicach 3-5 dni.
Oczywiście od razu po zakupie zalecane jest dobrze skonfigurować kocioł na pellet, tak żeby nie pobierał zbyt dużo paliwa i powietrza. Aspekty te rzutują na moc i wielkość spalania pieca. Najistotniejszymi parametrami, którym koniecznie trzeba się przyjrzeć są między innymi temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy sami ustawić dobrze kotła, lub nie jesteśmy pewni czy wykonaliśmy to dobrze – zatrudnijmy do tego fachowca. Lepiej wydać więcej i mieć pewność, że wszystko jest sprawne, niż martwić się złym zużywaniem paliwa, brakiem ogrzewania w domu albo awariami.
Pelet jest niesamowicie wygodny. Wykonany jest z odpadów po obróbce drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są połączone w niewielkie walce lub kulki. W związku z tym jest bez porównania bardziej czysty od węgla, z tego powodu pieca nie musisz myć tak często, a popiół z pelletu jest biodegradowalny. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt niesamowicie łatwo się go dozuje.
Co warto wiedzieć o kotłach na pellet?
Przede wszystkim sprawdźmy jak dużo mamy dostępnego miejsca na ustawienie pieca. Kotły różnią się rozmiarami w zależności od mocy, wielkości zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.
Po drugie niezbędne jest sprawdzenie czy nasz komin jest odpowiednich rozmiarów. Producenci wymagają minimalnych gabarytów komina. Ponadto niesamowicie istotny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Piec ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.
Dosyć ważne jest upewnienie się jaką gwarancję posiada nasz potencjalny kocioł i gdzie na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.
Na rynku znajdziemy kotły tylko na pelet, ale też takie, w których miesza się pellet i ekogroszek. Spójrzmy jaki piec bierzemy, ponieważ dodawanie ekogroszku w kotle, który nie jest na ten rodzaj paliwa może nie skończyć się się dobrze.