24 października, 2021 #Aranżacja

Kto to jest architekt wnętrz i co robi?

Ostatnimi czasy korzystanie z pomocy architekta wnętrz staje się coraz częściej spotykane. W ten sposób nasze mieszkanie zyska nie tylko nowy wygląd, ale również stanie się bardziej funkcjonalne. Cennik takich wykonawców nie jest z góry ustalony. Różni się w zależności od miasta lub rodzaju wykonywanej pracy. Co jeszcze wpływa na finalną cenę takiej usługi? Jakiej kwoty należy spodziewać się w Warszawie?

Wpis powstał we współpracy z michalstrawa.pl – architekt wnętrz Warszawa.

Co robi architekt wnętrz?

Architekt wnętrz pracuje nad projektowaniem i aranżacją lokali. Jego obowiązkiem jest nie tylko ładne rozstawienie sprzętów, ale też dodanie pomieszczeniu praktyczności. Architekci, którzy ukończyli studia posiadają również wiedzę techniczną na temat materiałów wykończeniowych, umieją sporządzać rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D przestrzeni. Architekci bardzo dobrze znają zaawansowane programy graficzne. Powinno się nie mieszać architekta wnętrz z projektantem albo dekoratorem. Architekt posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby być projektantem lub dekoratorem nie jest wymagane posiadanie żadnego wykształcenia kierunkowego.

Za co zapłacisz więcej – projekt domu czy mieszkania?

Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Zupełnie inna cena będzie za kawalerkę, niż za piętrowy domek. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, ponieważ zazwyczaj architekt zażąda większej kwoty za 1m2 przy projektowaniu kawalerki niż domu. Najważniejszy powód jest taki, że w domach zazwyczaj przestrzeni jest dużo i można sobie pozwolić na dużo więcej możliwości podczas aranżacji. W mieszkaniu za to ważny jest każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zrobienie ustawnej kawalerki wymaga zdecydowanie więcej pracy.

Nie znaczy to mimo wszystko, że projekt mieszkania będzie droższy niż dużego domu. Architekci zazwyczaj określają cenę za 1m2 a kawalerka jest przecież dużo mniejsza niż dom.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza typem i wielkością projektowanego mieszkania istotne jest wykształcenie i kompetencje architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, to znaczy, że mimo tego, że istnieją studia w tym zakresie – nie musisz ich mieć aby projektować wnętrza. Na rynku na pewno istnieje wiele osób oferujących takie usługi a nie mających żadnej wiedzy na ten temat. Warto więc sprawdzić jak długo projektant jest na rynku, czy ma jakiekolwiek opinie za projektowanie wnętrz w Warszawie i czy posiada dyplom za ukończenie studiów.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka ma wpływ na cenę projektu jest jego zakres. Możesz umówić się z projektantem na zrobienie projektu koncepcyjnego albo kompleksowego. Projekt kompleksowy zapewnia o wiele więcej niż pierwszy rodzaj projektu, a mimo wszystko zawiera jego części. W ramach tego masz propozycje układów pomieszczeń, aranżację mebli, propozycje tworzyw wykończeniowych, ale również projekt 3D domu oraz całą dokumentację techniczną.

Tags :

You Might Be Interested In