14 czerwca, 2022 #Ogród i balkon

Letnie wyzwanie: pokonać owady

Szczególnie irytują latem. Owady mają wtedy najlepszy czas na rozmnażanie się i przy okazji irytowanie nas. Brzęczą, gryzą i nikt ich nie lubi. Potrabią być jak hydra – na miejsce jednego martwego przylatuje następne pięć. Można spotkać różne metody radzenia sobie z nimi – od naturalnych do chemicznych dróg. Wykorzystuje się różne lepy i pułapki, w drzwiach i oknach montuje się moskitiery we Wrocławiu. Wrocław, Białystok czy Praga – problem dotyka niemal wszystkich zakątków na naszej szerokości geograficznej. Jakie są najbardziej efektywne sposoby radzenia sobie z owadami?

Jak pozbyć się owadów na dworze?

Gdy na dworze jest słonecznie aż chce się żyć. W okresie wiosenno-letnim częściej spotykamy się ze znajomymi na świeżym powietrzu. Ogródki działkowe, stoliki z parasolkami w knajpach, jeziora – wszystko to kipi życiem. Latu towarzyszy zapach smażonej kiełbasy. Jednak nie jedynie. Towarzyszy mu często brzęczenie komarów i innych owadów. Są one w stanie zepsuć całą przyjemność z takich spotkań towarzyskich. Można je jednak ograniczać.

W lecie w sklepach wzrasta popyt na różnego rodzaju spraye, żele czy maści, których celem jest odstraszanie komarów i innych owadów. Ludzka krew jest wabiąca dla tych latających prześladowców. Wiele razy udało się dowieść, że sklepowe preparaty są skuteczne. W prawdzie ich zapach nie jest przyjemny, ale ich działanie potrafi zapewnić spokojnie spędzonego grilla czy wypad za miasto.

Są również domowe sposoby odstraszania insektów. Owady, a zwłaszcza komary są bowiem bardzo czułe na zapachy. W związku z tym wszelkie mocne zapachy je odpychają. Mowa o cytrynie, cebuli czy czosnku. Także rośliny doniczkowe lub olejki eteryczne wychodzą obronną ręką ze starć z komarami.

Owady przeszkadzają w domu? Pozbądź się ich!

Otwarte okna i drzwi to podstawa w lecie. Skwar lejący się z nieba jest trudny do zniesienia w zamkniętych pomieszczeniach. Kłopot w tym, że wraz ze świeżym powietrzem, do naszych domów wpadają także komary i spółka. One również szukaja cienia. Ponadto po zmroku przyciąga je światło i zapach ludzkiej krwi.

Jednym ze sposobów walki sobie z insektami są różnego rodzaju pułapki na owady. Można je nabyć w większości sklepów. Zazwyczaj przyciągają one robactwo swoim zapachem, a następnie skutecznie uziemiają. Tego typu wabikami są np. lepy – wykorzystuje się je przeważnie do łapania much, ale sprawdzają się też w przypadku innych owadów.

Wyjściem, które uniemożliwia robakom dostawać się do pomieszczeń są moskitiery. Wrocław może posłużyć tu za przykład. Jest to sporych rozmiarów miasto, gdzie występuje stosunkowo wysoki poziom wilgotności powietrza. Są to warunki idealne do rozwoju różnych insektów. W związku z tym moskitiery umożliwiają normalne funkcjonowanie Wrocławianom. Przynajmniej w domowym zaciszu pozwalają poczuć ulgę od uciążliwych stworzeń.

You Might Be Interested In