28 listopada, 2021 #Fotowoltaika

Nadwyżka energii przy fotowoltaice – co zrobić?

W ostatnich latach koszty energii elektrycznej znacząco podrożały. Dlatego wielu właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na instalację fotowoltaiki, aby uniezależnić się od cen energii elektrycznej. Warto wspomnieć, że sporo z nich znajduje się w województwie pomorskim, zwłaszcza w takich miejscowościach jak Gdynia, Sopot, Wejherowo. Jest to szczególnie opłacalne zwłaszcza dzięki wielu dotacjom na jakie mogą liczyć przyszli posiadacze paneli słonecznych. Decydując się na taką inwestycję, trzeba odpowiednio dopasować panele do swoich potrzeb. Panele o za dużej mocy wytworzą zdecydowanie więcej energii niż potrzeba. Zwłaszcza wiosną i latem, kiedy zwiększa się ilość dni słonecznych, a moc paneli jest źle dobrana. Wtedy właściciele instalacji borykają się z problemem nadwyżki. Co można zrobić z nadwyżką prądu? Zazwyczaj są dwa wyjścia z takiej sytuacji: nadmiar prądu można sprzedawać do elektrowni, lub magazynować w odpowiednich akumulatorach. Która opcja jest lepsza? Czy sprzedaż energii jest korzystna?

Z czego wynika nadprodukcja energii przez panele?

Nadmiar prądu jest problemem, z którym posiadacze fotowoltaiki stykają się coraz częściej. Na pewno przyczyną tego kłopotu jest źle dopasowana moc całej instalacji fotowoltaicznej w stosunku do zapotrzebowania. Z tego powodu warto skorzystać z wiedzy specjalisty, który będzie potrafił doradzić. Bywa, że przedstawiciel handlowy producenta nie posiada odpowiedniej wiedzy, aby właściwie dobrać potrzebną moc. Dobry specjalista powinien najpierw przeanalizować roczne zużycie energii w danym gospodarstwie domowym, a dopiero później na podstawie tych informacji dobrać właściwą moc. Z pewnością nie opłaca się kupować większej instalacji niż potrzeba, ponieważ obecne urządzenia elektryczne zużywają coraz mniej energii i są przyjazne dla środowiska, a wysłanie nadwyżki do elektrowni nie zawsze jest korzystne.

Nadwyżka prądu – możliwe rozwiązania 

Jak już wspomniano wcześniej, nadmiar prądu można albo sprzedawać do zakładu energetycznego, albo przechowywać w specjalnych akumulatorach. Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy. Aby móc sprzedawać nadwyżkę do sieci, trzeba zamontować instalację typu on – grid. Ten typ fotowoltaiki jest podłączany do sieci energetycznej, żeby nadwyżkę można było przesłać do sieci zgodnie z umową prosumencką. Jak wynika z tego porozumienia prosument nadmiar energii przesyła do elektrowni, żeby następnie odebrać tę nadwyżkę w późniejszym czasie.

Należy pamiętać, że taką nadwyżkę należy odebrać przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. Jeśli nie zostanie on odebrany, nadwyżka prądu przepada, a prosument nie dostanie żadnego ekwiwalentu pieniężnego. Następnym sposobem radzenia sobie z nadprodukcją prądu jest instalacja typu off – grid. Są one używane zazwyczaj kiedy w okolicy nie ma żadnych sieci energetycznych, i nie ma możliwości przekazania nadwyżki do elektrowni. Wtedy tego typu instalacja dodatkowo posiada właściwe baterie, które przechowują nadmiar prądu. Najczęściej z nadwyżki używa się w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy produkcja prądu na własne potrzeby jest zbyt mała. 

Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej?

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala zagospodarować nadwyżkę prądu, jest zakup dodatkowych urządzeń elektrycznych takich jak np. pompy ciepła do chłodzenia oraz ogrzewania, lub AGD z opcją opóźnienia. Takie urządzenia pracuje wówczas, kiedy foowoltaika produkuje prąd. Jest to dobra metoda, kiedy nie można przekazać nadmiaru energii elektrycznej do zakładu energetycznego. Niewątpliwie nadwyżkę można przeznaczyć na ładowanie akumulatorów albo baterii od fotowoltaiki. 

Jak wygląda rozliczanie się z elektrownią? Jak rozliczyć się z elektrownią?

Zgodnie z przepisami, instalacje fotowoltaiczne są podłączane do sieci energetycznej (oczywiście jeżeli jest taka możliwość). Nadwyżka niezużytej energii jest w takiej sytuacji przesyłany do elektrowni. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju magazyn prądu. W okresie jesienno – zimowym, kiedy fotowoltaika produkuje za mało prądu można odebrać przesłany wcześniej nadmiar z elektrowni. Zgodnie z prawem, posiadacze fotowoltaiki o mocy nie przekraczającej 10 kWp mogę odzyskać z sieci 80 % przesłanego prądu. W przypadku instalacji przekraczającej 10 kWp, można odebrać 70 % energii. Pomimo tego jest to nadal bardziej opłacalne, niż samodzielne gromadzenie nadwyżki w akumulatorach. 

Fotowoltaika – jakie zmiany wystąpią w 2022 roku?

Najważniejszą zmianą, jaka ma obowiązywać od 2022 roku właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest system rozliczeń. Nowelizacja ustawy o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) zakłada, że obecnie używany system upustów będzie całkowicie zlikwidowany, na rzecz metody net – billing. Jak będzie wyglądała taka metoda rozliczeń? Czy będzie on opłacalny? Najprościej mówiąc będzie on polegał na tym, że rozliczenia pomiędzy zakładem energetycznym a prosumentem będą odbywać się według cen rynkowych. Nadwyżki prądu będą sprzedawane w cenach hurtowych, które obowiązywały w poprzednim kwartale. W okresach, kiedy fotowoltaika nie pracuje, lub produkcja jest niewystarczająca jej właściciel może zakupić energię od elektrowni w cenie detalicznej, która w danej chwili obowiązuje.

Warto wspomnieć, że zyski ze sprzedaży energii elektrycznej nie będą opodatkowane. Te zmiany będą dotyczyły najnowszych użytkowników instalacji, którzy przyłączą się do sieci po 1 stycznia 2022 roku. Osoby, które będą podłączały się wcześniej mogą korzystać tylko z obecnie obowiązującego systemu rozliczeń. Prosumenci, którzy będą chcieli przejść z systemu opustów na nową metodę, będą mogły to zrobić, ale bez możliwości powrotu. Czy zmiany będą opłacalne dla prosumentów? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy pamiętać, że sprzedaż energii będzie prowadzona w cenach hurtowych, z tego powodu opłaca się zainwestować we własne akumulatory co pozwoli w dłuższej perspektywie osiągnąć oszczędności dzięki temu, że trzeba będzie kupić mniejsze ilości energii elektrycznej w cenach detalicznych. 

Źródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni 

You Might Be Interested In