09 grudnia, 2021 #Ogrzewanie

Najlepszy klimatyzator do domu lub mieszkania

Upały w Polsce często stają się trudne do wytrzymania. Wiele osób decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć w niewielkim stopniu odetchnąć przed wysokimi temperaturami. Generalnie klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są wyjątkowym zjawiskiem. Klimatyzator w takie dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale także zmniejszają wilgotność. Montowanie klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że koszty urządzeń znacznie spadły, przez co coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Czy warto wziąć pod uwagę zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Czym jest klimatyzator? 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora lub miejsca zamontowania, jego zadanie jest takie samo – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew opinii działanie klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary przemieszczane do sprężarki. Celem sprężarki jest podniesienie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu przekazuje ciepło. Kolejnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie szybko spada temperatura. Ogólnie można uznać, że sposób jego funkcjonowania jest analogiczna do funkcjonowania lodówki. Część klimatyzatorów posiada funkcję, która umożliwia na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Korzysci

Przed decyzją o instalacji klimatyzatora warto przeanalizować wszelkie minusy i plusy. Wiele ludzi uważa, że klimatyzacja zduńska wola posiada obecnie więcej zalet niż minusów. Najważniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Oprócz termoregulacji klimatyzator zmniejsza również wilgotność. Warto pamiętać, że duże temperatury i przesadna wilgotność są niewskazane dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów jest w pełni zautomatyzowana, a więc samodzielnie pilnuje wcześniej zaprogramowane parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory zapewniają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest ilość drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została również w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to kolejna opcja, którą posiadają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza potrafi znacząco poprawić stan zdrowia.

Minusy montażu klimatyzatora w domu

Z całą pewnością klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz korzyści posiada również pewne minusy. Wiele ludzi niepotrzebnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeśli właściciel klimatyzatora okresowo dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator ostatnio stał się o wiele tańszy, ale mimo to nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia należy okresowo zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Niezbędne są także jego przeglądy, aby długo i sprawnie działał.
 • Miejsce – jednym z minusów klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i mobilny.

Klimatyzator – jakie są typy?

Na rynku w ofercie jest wiele wersji klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka odmian:

 • Klimatyzator w wersji split – jest to zdecydowanie najpowszechniejszy klimatyzator. Składa się on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność wynika z tego, że są wydajne i nie za głośne. Wymagają one również stosunkowo mało miejsca na instalację.
 • Klimatyzator typu multisplit – są to klimatyzatory, które posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
 • Klimatyzator przenośny – jak sama nazwa wskazuje nie jest to urządzenie na stałe montowane do ściany. Można bez problemu go przemieszczać – najczęściej taki klimatyzator wyposażony jest w kółka. Wadą tego rozwiązania jest to, że urządzenie to znacznie gorzej chłodzi niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj instalowane w biurach. Jednostka wewnętrzna montowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – korzyścią tego rozwiązania jest dokładne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może schładzać kilka pomieszczeń za pomocą kanałów.
 • Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje montowane są w oknie, niestety minusem jest duży hałas. 

Wybór klimatyzatora zależy od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę powierzchnię, ilość pomieszczeń, i budżet. Bez wątpienia warto rozważyć także posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Ważnym czynnikiem są także ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest szeroki wybór klimatyzatorów również takich przystosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do zakupu takiego urządzenia, można przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas. 

You Might Be Interested In