22 marca, 2022 #Fotowoltaika

Niezwykłe panele fotowoltaiczne – unikalne stanowiska montażu

Fotowoltaika – zatem co to są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna umożliwia konwersję energii promieniowania słonecznego na prad elektryczny. Dzięki niej otrzymujemy darmowy prąd przykładając się do ochrony naszej planety. Można go zużywać na bieżąco do podgrzewania wody i budynku, magazynować, oraz odsprzedawać. Swoja elektrownia fotowoltaiczna uwalnia od podwyżek cen energii a także sytuacji na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie wiąże się z niszczeniem ekosystemu, toteż jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, zapewniające brak emisji trującego dwutlenku węgla. 

Rzetelny montaż fotowoltaiki z reguły odbywa się w zgodzie z aktualnymi wymaganiami technicznymi, warunkami przyłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych warto zlecić audyt fotowoltaiczny. W trakcie badania fotowoltaicznego należy:

  • ustalić zapotrzebowanie na prąd i na tej podstawie dobierać właściwą moc konstrukcji fotowoltaicznej,
  • ocenić perspektywy montażu,
  • ocenić zakres zacienienia pokrycia dachowego ewentualnie terenu.

Słoneczny prąd fotowoltaiczny jest doskonałym źródłem energii odnawialnej i istnieje wiele argumentów, dla których warto zacząć czerpać z korzyści, jakie są przez nią niesione. Panele fotowoltaiczne są proste w utrzymaniu i działają przez dłuższy czas.

Aktualnie w kraju możemy zaobserwować popyt na fotowoltaikę, zwłaszcza na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie a także Mazowieckie oraz w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu możemy dostać dofinansowanie przeznaczone dla ochrony środowiska. Coraz więcej mówi się o degradacji środowiska, toteż fotowoltaika cieszy się sporym zainteresowaniem władz państwowych. Grudziądz corocznie ma do zaoferowania dofinansowanie na fotowoltaikę z pieniędzy lokalnych. Dzięki dofinansowaniom instalacja może zwrócić się o wiele szybciej a perspektywy montażu paneli jest coraz więcej. 

Gdzie instalowane są panele fotowoltaiczne? 

Jesteśmy przyzwyczajeni do typowego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ułożone w symetryczny sposób zerkają w słońce, niekiedy mierząc jego położenie. Tego rodzaju zorganizowane instalacje zakładane są na gruncie lub na dachach. Często instalacjom fotowoltaicznym wytyka się psucie wyglądu terenu albo rażącą zmianę bryły budynku. A co, jeżeli panele fotowoltaiczne można spożytkować jako fragment pasujący do otoczenia? 

W Chinach została stworzona wielka farma słoneczna zbudowana z tysięcy paneli okrywających szczyty i kotliny gór Taihang. W pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że spoglądamy na szklaną ścianę jednego z nowoczesnych wieżowców. Kilka sekund później wiemy już, że pierwsze wrażenie jest złudne. Władze Chin zamontowały na tym terenie panele słoneczne będące w stanie generować nawet 321 megawatów energii rocznie. Docelowo farma fotowoltaiczna zredukuje emisję dwutlenku węgla o 251 000 ton rocznie.

Także w Chinach zainstalowana została farma, która własnym kształtem przypomina gigantyczną pandę. Chińskie władze zaplanowały zbudowanie 100 takich farm w całym kraju, gdyż to naturalnie panda kojarzona jest najbardziej z tym rejonem świata.  

Amerykańskie sklepy należące do grupy Target montują panele w kształcie swojego znaku firmowego. Identyczne rozwiązanie zastosowała kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Jej znak firmowy został ułożony na dachu centrali w Kalifornii. Również w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie coraz częściej dachy kościołów są wyposażone w panele fotowoltaiczne ułożone w bardzo oryginalny sposób, a mianowicie tak, by tworzył się z nich krzyż. Tego rodzaju przykładów z całego świata można podawać bez ograniczeń a jedynym ograniczeniem podczas montażu paneli stała się nasza wyobraźnia. 

W kraju od jakiegoś czasu uzupełniającym rozwiązaniem na instalację paneli stały się pływające farmy fotowoltaiczne. Co prawda w Polsce póki co raczkują, ale na świecie powstają już od kilkunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych intensyfikuje się, więc u nas również będzie ich przybywać.

Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, dlatego że pozwala eliminować ewentualnie zmniejszyć zacienienie a także liczbę zanieczyszczeń opadających na panele. Natomiast woda zmniejsza temperaturę środowiska, co ma bezpośredni wpływ na pracę paneli z większą wydajnością. Także modułowy sposób instalacji – przy pomocy pływaków zaczepionych do dna – daje szybszą realizację projektu aniżeli w przypadku lądowych farm fotowoltaicznych.

You Might Be Interested In