10 lutego, 2022 #Porządek

Odpowiednia segregacja odpadów ma duże znaczenie dla Gdańska?

Postępujące zatrucie naszej planety jest bezspornym faktem. Tony odpadów powstające codziennie niszczą środowisko naturalne, tak istotne dla wielu gatunków zwierząt, ale też dla ludzi. Jeśli w porę coś z tym nie zrobimy, czeka nas ekologiczna klęska. Z tego powodu zmiany powinniśmy zacząć działać od własnego domu. Pierwszym krokiem powinno być wprowadzenie sortowania śmieci. Należy rozdzielać odpady od surowców. Część odpadów, jeżeli będzie wyrzucona do właściwego kosza, może być ponownie użyta. Segregacja odpadów ma dużo zalet. Przyczynia się do zminimalizowania zanieczyszczenia, oraz emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Dlatego należy przeznaczyć odrobinę czasu, aby dowiedzieć się jak robić to poprawnie. Czy sortowanie śmieci jest trudne?

Czy warto segregować śmieci?

Jeszcze niedawno mało kto sortował odpady. Wszystkie odpady wkładane były do jednego pojemnika, a następnie transportowane na wysypisko, gdzie zalegały długie lata. Przyszedł czas, kiedy należy coś z tym problemem zrobić – wszak góry śmieci na wysypiskach nie zmniejszają się, a wciąż się powiększają. Można powiedzieć, że sortowanie odpadów daje im następne życie. Odpowiednio posegregowane odpady warto przerobić na nowe rzeczy, co ma ogromne znaczenie dla zabrudzonek planety. Kolejną bezsporną korzyścią sortowania jest również zmniejszenie wytwarzania szkodliwych gazów do atmosfery, oraz znaczne oszczędności na energii. Systematyczne przetwarzanie surowców oznacza mniejsze ich wykorzystywanie, co także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Nie można również zapominać o następnych pokoleniach – choćby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z jak najmniejszą liczbą szkodliwych odpadów.

Sortowanie śmieci – co należy wiedzieć?

Od jakiegoś czasu segregacja śmieci w naszym kraju jest obligatoryjna. Jednak żeby miała ona sens i była skuteczna warto robić to właściwie. Kraje Unii Europejskiej zarządziły segregację śmieci wiele lat temu. Jedne robią to dokładnie, inne powinny bardziej się do tego przyłożyć. Takim wzorem dla innych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do recyclingu trafia aż 70 % śmieci. Dla porównania w naszym kraju wynik ten wynosi jedynie 30 %. Chociażby z tego powodu warto zorientować się jak robić to prawidłowo. Nie wszyscy są świadomi tego, że butelki ze szkła można wrzucać do pojemnika na szkło, ale nie trzeba ich wcześniej myć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do koszy na papier nie wolno wrzucać tłustego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wyrzuceniem puszek lub butelek trzeba wcześniej je zmiażdżyć, aby zapełniały kosz w jak najmniejszym stopniu. Wiele opakowań posiada informację z czego były wyprodukowane i do jakiego pojemnika je wyrzucić. Takim przykładem może być np. karton po soku, który większość osób wyrzuca do pojemnika na papier, w czasie gdy musi być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku odbywa się regularnie – najczęściej co tydzień, czasami częściej w miarę potrzeb.

Wyrzucanie niebezpiecznych odpadów – jak to robić dobrze?

Sortując odpady powinniśmy je rozdzielać pomiędzy kosze na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Żaden z tych koszy nie nadaje się na odpady niebezpieczne. Co wlicza się do odpadów szkodliwych? Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak często mają do czynienia z odpadami niebezpiecznymi jak np.: akumulatory i baterie, wszelkiego typu sprzęty elektroniczne oraz elektryczne, wiaderka po farbach, oleje, czy leki i odpady medyczne. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny trzeba przekazać go do specjalnych punktów zbierających elektrośmieci. Zlokalizowane są one w każdym dużym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Czasami niektóre miasta organizują nieodpłatny odbiór od mieszkańców za darmo. W przypadku baterii można wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika, które ustawiane są w dużych sklepach. A co z przeterminowanymi lekami? Trzeba pamiętać, że niektóre substancje znajdujące się w lekach mogą być niebezpieczne dla środowiska, dlatego nie można ich wyrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi. Najprościej jest je zanieść do apteki, gdzie umieszczone są odpowiednie kosze, albo przekazać farmaceucie. Niebezpiecznym odpadem są także śmieci medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W domach powstają one w niewielkiej skali, i trzeba je dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów. Z pewnością sytuacja inaczej wygląda w przypadku szpitali czy przychodni, gdzie takich odpadów powstaje znacznie więcej. Wówczas wywóz odpadów powinien być dokonywany przez odpowiednią firmę. 

You Might Be Interested In