08 marca, 2022 #Ogrzewanie

Ogrzewanie domu – jakie rozwiązania grzewcze istnieją?

Energia cieplna służy w celu ogrzewania budynków i wody użytkowej. Stanowi ona zazwyczaj znaczną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i doprowadzana do budynku za pomocą różnorakich sposobów i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Czym jest energia odnawialna? Jakie występują rodzaje systemów grzewczych?

Źródła energii cieplnej

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym charakteryzują się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną lub ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można pozyskać za bezpłatnie aż w 75 %  z otoczenia, jedynie pozostałe 25% należy zakupić w postaci energii elektrycznej. Uzyskiwanie energii cieplnej z natury to morze korzyści. Przy tym typie ogrzewania nie wytwarza  się CO2, jest to niewyczerpalne źródło energii, koszty ogrzewania są niewielkie, nie jest się zależnym od dystrybutorów energii. Bardzo ważne jest tu korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant z Krakowa oraz solidna termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wydziela najniższe ilości dwutlenku węgla w porównaniu do pozostałych źródeł kopalnych, w trakcie spalania nie powstają popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Używanie gazu można dowolnie zestawiać z odnawialnymi źródłami energii. Maszyny grzewcze wykorzystywane do gazu nie wymagają dużo powierzchni.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy z powodzeniem można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. Podczas trwania niskich cen warto zrobić większy jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Żeby korzystać z oleju opałowego niezbędne jest dzierżenie dużego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także dobry system przeciwpożarowy a także zabezpieczenie przed wodą.
  • energia słoneczna – jest darmowa i dostępna bez ograniczeń, nie wytwarzaCO2, można ją włączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. By korzystać z energii słonecznej trzeba posiadać miejsce dopasowane dla kolektorów. Ważne by było ono wciąż nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy umiejscowi się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – świetnie sprawdza się jako dodatek do innych sposobów ogrzewania lub jako jedyne. Używanie tylko energii elektrycznej jako źródła ogrzewania odbywa się tylko w miejscach tymczasowegopobytu jak przykładowo domki letniskowe lub tam, gdzie montaż innych metod jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Plusami są tuniskie koszty montażu i sprzętów. Maszyny te nie wymagają też zbyt wielemiejsca. 

Odnawialne źródła energii

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, jakie powstawały przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł maleją a co za tym idzie ich koszty wciąż wzrastają. Należałoby zainteresować się energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, mogącą uzupełnić lub całościowo zastąpić paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii wliczają się między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Aby w pełni wykorzystać efektywność tych niekończących się źródeł energii wymagana jest nowoczesna technologia. Inteligentne technologie systemów solarnych oraz pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na korzystanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko wartość ekonomiczna ale idbałość o środowisko naturalne.

Typy rozwiązań grzewczych?

Na system grzewczy składają się takie rzeczy jak: tworzenie ciepła, jego dystrybucja a takżepłynne rozdzielenie do poszczególnychpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, należywybrać do niego dostosowany system grzewczy. Wliczają się do nich między innymi: 

  1. kotły olejowe – w nowoczesnych kotłach zastosowane jest zjawisko kondensacji. Oznacza to że prócz spalanego oleju,używane jest również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej pozostawało niewykorzystane.
  2. kotły gazowe – to  prawienie wymagające obsługi i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to urządzenia grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp opiera się na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece elektryczne – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie wymagają dużo miejsca, najczęściej są w wersji stojącej i wiszącej.Nie wytwarzają spalin ani CO2. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed kontaktem z wodą. To ile jest grzałek w kotle wpływa na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową oraz budynek.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezkosztowe w eksploatacji.

Obojętnie jakie metody wybierzemy, warto troszczyć się o dobry stan maszyn przez regularne serwisowanie, doskonałym rozwiązaniem będzie przykładowo serwis vaillant. Dobierając system grzewczy do budynku, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kwestie cenowe ale równieżzwiązane z ekologią.

You Might Be Interested In