13 maja, 2022 #Inne

Olejki eteryczne – jak tworzyć zestawy?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są lotnymi związkami, pozyskiwanymi z wielu części roślin (wszystko zależy od tego, jaka to roślina). Są one co roku bardziej rozpoznawalne i dlatego właśnie pojawiło się ich na rynku już bardzo dużo. Dla dużej części z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (zwłaszcza dla naszych górnych dróg oddechowych) a także bez zarzutów sprawdzają się w trakcie chwili relaksu (głównie dzięki właściwościom zapachowym). W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie zalety da nam łączenie olejków eterycznych?

Jest dużo sposobów na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. Co nam to daje? Poza walorami zapachowymi, które możemy dostosować do osobistych preferencji, jest jeszcze jeden plus – wzmocnienie oddziaływania na nas aromaterapii. Taki efekt uzyskamy w momencie w którym połączymy ze sobą oleje o identycznych albo bardzo podobnych właściwościach. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt jest przez nas pożądany i co jest dla nas najważniejsze. Najlepsze dobranie olejków do osobistych upodobań pozwoli nam czerpać garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też kupić zestawy olejków eterycznych.

Jaką metodą mieszać olejki eteryczne?

W zależności od tego, co chcemy „wycisnąć” z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu musimy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków należy pamiętać o paru potrzebnych warunkach, dzięki którym będziemy mogli dobrze mieszać ze sobą różnorodne rodzaje olejków:

 • Najlepiej będzie, gdy olejki będą łączone w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie szalejmy za bardzo – bezpieczniej będzie, jeśli zaczniemy od mniejszej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby nabrać wprawy w odpowiednim ich mieszaniu.
 • Jeśli mamy potrzebę użyćolejków w zakresie leczniczym o tym, by dopasować je w odpowiedni sposób, by ich właściwości się wzajemnie dopełniały.
 • W momencie gdy chcemy uzyskać, trwalszy i różnorodny zapach nie zapominajmy o mieszaniu olejków tak, by współgrały ze sobą pod względem trwałości – najlepiej jest mieszać olejki o krótkim okresie utrzymywania z takimi, które utrzymują się dłużej.

Skuteczne sposoby łączenia olejków eterycznych

Dużo ludzigłowi się, jakie olejki eteryczne perfekcyjnie się ze sobą łączą. Zastanówmy się, w takim razie na najbardziej popularnych, lubianych oraz działających połączeniach. Do tego grona zaliczamy:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Każde z wyżej przedstawionych połączeń jest popularne i oryginalne.Warto jest połączyć zapachy i każde kompozycje do indywidualnych upodobań. To pozwoli nam poznać najwięcej przyjemności i plusy korzystania z olejków eterycznych. Pamiętajmy, że najważniejsza w czasie kupna i łączenia olejków stanowi osobista przyjemność.

You Might Be Interested In