Przed tymdylematem zostaje postawionych wiele ludzi, zdania są podzielone, a wśród odbiorców znajdują się entuzjaści zarówno pelletu, ekogroszku jak też tradycyjnego węgla. Co powoduje iż wybór jest taki trudny a opinie podzielone? Dzisiaj pokażemy Ci plusy oraz minusy tych metod opału.
Pomoże Ci to zdecydować, jaka forma opalania będzie dla Ciebie idealna. Polecimy Ci również popularnych, godnych zaufania producentów oferujących najwyższej klasy produkty opałowe. Żeby dowiedzieć się więcej o metodach opału przeczytaj ten artykuł.
Co opłaca się bardziej – węgiel czy pellet?
Do niedawna wielką przewagę powyższej kwestii miał węgiel. Jako często stosowany materiał opałowy przez wiele lat wiódł prym i zyskał sobie wielu zwolenników. Jednakże w ostatnim czasie szala przechyla się na korzyść innych środków opału jak na przykład pellet. Po zwyżce kosztów węgla używanie go nie jest już tak przystępne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność tylko nieznacznie różni się od innowacyjnych metod.
Właśnie ze względu na cenę pellet staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na proces jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaproponować tańszą cenę. Pellet stworzony jest trocin pozostałych po produkcji, zostają sprasowane w końcowy produkt. Jest to mniej wymagający oraz tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego lub kamiennego a przy tym bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje się odrzuty. Produkcja pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki lasów czy wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.
Wartość opałowa
Węgiel jest uznawany za najbardziej wydajną metodę opałową. Wartość opałowa węgla może sięgać powyżej 20 MJ/kg, lecz wiele zależy od jego jakości. Zazwyczaj im więcej kosztuje , tym lepszą klasę węgla kupimy. W owej kwestii pellet nieznacznie jednak odbiega od tradycyjnego środka opału takiego jak węgiel. Udoskonalając technologię produkowania producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator dali radę uzyskać wydajność porównywalną z węglem a do tego pewniejszą, za każdym razem wiesz czego możesz się spodziewać po produkcie, który kupujesz.
Ile popiołu zostaje po spalaniu?
W ostatniej konkurencji absolutnym zwycięzcą został pellet. Jest to zdecydowanie bardziej czysty oraz wygodniejszy sposób opału niż węgiel. Proporcja popiołu w wyniku spalania pelletu okazuje się imponująco niska i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel osiągać może od 5 do 10 %. To pokazuje ilość nieczystości, jakie produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ogrom pozostałości po spalaniu to też wpływ na atmosferę i jakość powietrza. Opalanie węglem znacząco przyczynia się do zanieczyszczenia planety, na której, żyjemy. Nie ma w takim razie żadnego powodu, aby decydować się na tę metodę palenia, nie tylko wymaga więcej pracy w trakcie codziennego użytkowania, ale również węgiel nie jest tak bezproblemowy i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.
Jeśli po przeczytaniu tego tekstu podjąłeś już decyzję, która forma ogrzewania jest dla ciebie najkorzystniejsza, zachęcamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Olczyk, Dankros, Smile czy też Trak, których produkty możesz nabyć w http://peleton.net.pl/.