Pompy ciepła są coraz bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii i przystępna cena całej instalacji. Nie zapominaj także aby kupować produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.
Do czego potrzebna jest nam pompa ciepła?
Pompy ciepła są jedną z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. To także bardzo ekologiczne rozwiązanie. Pompa jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, pozyskującym energię znajdującą się w ziemi, powietrzu oraz wodzie. Jej efektywność i ekonomiczne działanie jest uzależnione od przemyślanego wyboru źródła ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
Działanie pompy ciepła opiera się na ciągłych zmianach fizycznych czyli sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu, które umożliwiają transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika który jest położony powyżej. Sposób jej działania jest podobny do działania lodówki bądź klimatyzacji w samochodzie. Parownik zazwyczaj jest w posiadaniu czynnika roboczego, który się odparowuje, odbierając ciepło z dolnego źródła. Para jest zasysana i sprężona, a to podnosi jej temperaturę. W takiej postaci trafia do skraplacza, gdzie ciepły i sprężony czynnik się rozpręża a potem automatycznemu schłodzeniu oddając ciepło do docelowego wykorzystania. Pompę ciepła zasila się przez sprężąrkę z silnikiem elektrycznym.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Pompy ciepła rozróżnia się na podstawie sposobu uzyskiwania oraz przekazywania energii.
-
woda – ciepło pozyskuje się z gruntu, z pomocą wymiennika zawierającego roztwór glikolu.
- woda ciepło jest pozyskiwane z wody.
- Parownik jest ogrzewany wodą, z kolei skraplacz oddaje ciepło też do wody która zasila instalację centralnego ogrzewania.
- powietrze/woda – ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik ogrzewa się powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
- powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane przy pomocy powietrza, natomiast ciepło ze skraplacza przekazywane jest do pomieszczeń przy pomocy nawiewu wentylatora.
- woda/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z wody, natomiast do pomieszczeń przekazywane jest poprzez ciepły nadmuch.