02 grudnia, 2022 #Aranżacja

Rolety, plisy czy zasłony – co i kiedy wybrać?

Okna stanowią ważny punkt naszych mieszkań. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i dają zastrzyk światła słonecznego, regulują też ciepło wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają gapiom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi z tego powodu na oknach instaluje się różnego typu konstrukcje. Zakładając na okna plisy, rolety lub zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Ważna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich fason. Projektując wnętrze najczęściej będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą pomieszczenia. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Co najlepiej sprawdza się na oknach?

Rynek oferuje nam liczne ozdoby okienne. Współczesna technologia pozwala na tworzenie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z użyciem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed oczami przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ światła do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do snu.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Ciężkie i stylowe potrafią wpłynąć na oblicze całej(go) aranżacji. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od okazji czy własnego widzimisię.

Inną popularną opcją na naszych oknach są rolety. Cechują się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają i odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorakich materiałów.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby chwili. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w prosty sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Dlaczego warto postawić na plisy?

Warto poświęcić nieco uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na sposobie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zdobywające coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną poruszają tkaniną. Mechanizm pozwala za pomocą sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to korzystne z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są zwłaszcza chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania tkaniną pozwala, zależnie od chęci, zasłonić część lub całość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie cenione też w miejscach użytkowych.

Wśród wad plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci panującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

Czy plisy sprawdzą się w każdym wnętrzu?

Pierwszorzędną kwestią jest to, czy plisy będą spełniać nasze oczekiwania co do funkcjonalności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa komponowała się z resztą wystroju.

Z pewnością warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania kluczowe. Dzięki takiemu zdaniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.

You Might Be Interested In