27 września, 2022 #Turystyka

Świętokrzyskie – co oferuje turystom?

Wiele regionów Polski pozostaje mało popularnymi wśród podróżników. Często niesłusznie, ponieważ każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś unikatowym.

Podobnie sytuacja ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy spotka tu coś dla siebie. Pasjonaci historii mają możliwość zwiedzania zamków i zabytkowych miast. Są tu też zjawiskowe góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są warte obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, zwięzły przewodnik.

Szlakiem polskich zamków

Obszar województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii naszego kraju. W swoim czasie tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych pagórków i lasów szlachta budowała zamki. Kwitnął także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości dawnych wieków można podziwiać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie musi być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z podstawowych postojów karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto rejon ten jest pełen starych zamków. Część z nich utrzymała się w dobrym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele tych miejsc pachnie historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien odwiedzić każdy fascynat historii.

Niejednokrotnie w pobliżu zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć komfortowe noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to wybór, który(a) pozwala poczuć ten region w stu procentach.

Jednocząc się z naturą – Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to fantastyczna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Region ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zatrzymując się w gospodarstwie agroturystycznym mamy opcję kosztowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i przyglądanie się z bliska pracy ich właścicieli jest relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są różnymi legendami co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Tutaj również spotkamy najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też czynny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które bez wątpienia pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Za to dla chcących regeneracji, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Opisane miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region kraju. Zdecydowanie warto poświęcić kilka dni by sprawdzić jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje turystom.

You Might Be Interested In