30 maja, 2022 #Wykończenie

Szklane balustrady – zidentyfikuj ich pozytywne strony oraz wady

Balustrada to ważny komponent stosowany celem osłonięcia schodów, tarasu, balkonu. Te zrobione ze szkła jeszcze do niedawna były stosowane zwłaszcza w biurowcach, urzędach czy centrach handlowych. Teraz balustrady szklane dość często pojawiają się również w prywatnych domkach, gdzie umożliwiają uzyskanie interesującego efektu. Balustrady szklane genialnie korespondują z różnorodnymi trendami architektonicznymi a także aranżacjami wnętrz. Nie zasłaniają pięknych wyjść stylizacyjnych, zwiększają optycznie przestrzeń, a dodatkowo są niezwykle odporne i bezpieczne. Mogą zostać stworzone z pochwytem z drewna lub aluminiowym. Ekstra obramowanie ozdobi surowe i zimne płyty oraz podkreśli komponenty takie jak fasada, schody czy posadzka.

Co to jest szklana balustrada?

Balustrada szklana to dzisiejszy element wykończenia wnętrz, skonstruowany ze szkła hartowanego. Możemy wybierać spomiędzy balustrad samonośnych, balustrad na magistrali czy też wykonanych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne są stworzone od początku do końca z pasków szkła. Tego typu rozwiązanie będzie jednakże drogie oraz wymaga zrealizowania kompleksowych robót budowlanych: balustradę instaluje się zwykle bezpośrednio do stropu z wykorzystaniem specjalnie dopasowanych łączników.

Balustrada na szynie to często wybierana opcja biorąc pod uwagę łatwy sposób montażu i opcję wykończenia przy wykorzystaniu użyciu rozmaitych materiałów. Wśród komponentów wykończeniowych takich balustrad spotkamy barierki stworzone z drewna albo stali, co pozwala dostosować ich wygląd do wystroju pomieszczenia.

Kolejnym, chętnie stosowanym rozwiązaniem stało się wykorzystanie balustrad w stalowej ramie. Istnieje sporo wzorów, dzięki czemu możemy dobrać je do wyglądu wnętrza, tarasu czy balkonu. Stalowa rama wzmacnia wytrzymałość balustrady na złośliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – dlaczego wskazane jest stosować?

Balustrady szklane mają sporo pozytywnych stron zarówno w kwestii stylistyki, bezpieczeństwa, a także ergonomii. Za sprawą takich szklanych balustrad każde pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestrzenne. Przezroczystość barierek pozwala dodatkowo na lepsze oświetlenie pomieszczeń, nie hamując promieni słońca oraz światła sztucznego z lamp czy kinkietów. Odpowiednio dobrane szklane barierki nadają wystrojowi nowoczesny design, a szkło wpisuje się w praktycznie każdą stylistykę. Takie rozwiązanie pasuje do wnętrz wykończonych betonem, cegłą, kamieniem, płytkami, a także nowoczesną tapetą albo ścianą pomalowaną na dowolnie wybrany odcień.

Balustrady szklane  w Warszawie to wyśmienite rozwiązanie do domu, biura czy też sklepu. Szkło jako produkt w architekturze, jest bardzo szlachetne. Przynosi na myśl prostotę oraz komfort zarazem.

Balustrady szklane charakteryzuje prostota oraz przezroczystość powierzchni, {dzięki czemu uzyskujemy gwarancję, iż taka poręcz nie blokuje padającego poprzez nią światła. Każde pomieszczenie na pierwszy rzut oka staje się jaśniejsze. Prowadzi to również do optycznego powiększenia przestrzeni oraz zmiany optyki planu widokowego. Dlatego barierki szklane rewelacyjnie sprawdzają się w lokalach z widokiem na góry bądź mieszkaniach z balkonami na wysokich piętrach domu. Za pomocą takiego rozwiązania na tarasie domu czy restauracji albo biura, otrzymujemy wiele więcej widoku na lasek, miasteczko, ulicę czy skwer, niż przy zastosowaniu standardowych barierek.

Szklana barierka jest delikatnym zespoleniem ergonomii i delikatności. Następną pozytywną stroną szklanych balustrad jest prostota w utrzymaniu. Trzeba tylko mieć na wyposażeniu płyn do szkła i ściereczkę lub ręcznik papierowy. Jedno wytarcie poręczy powoduje umycie ich do czysta i przywrócenie połysku nowości.

Balustrady szklane nie są jednakże bez wad. Na początek, zniechęcać może ich cena, która jest trochę wyższa niż w przypadku zwyczajnych balustrad szklanych. Bierze się ona z dobrej jakości materiału, gdyż hartowanie szkła wymusza dużych nakładów czasu a także pracy. Kolejną wadą jest fakt, iż z łatwością na nich zauważyć różnego rodzaju zabrudzenia. Wprawdzie, ich wyczyszczenie jest nietrudne, jednakże może to nie odpowiadać osobom wyczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest transparentność typowych paneli szklanych, a to może limitować prywatność na balkonie bądź patio. 

Balustrady szklane Warszawa – jak wybrać realizatora? 

Zanim postawimy na szklaną balustradę należałoby przyjrzeć się wytwórcom, aby zdecydować się na takiego, który zrealizuje wszelkie nasze oczekiwania. W Warszawie znajdziemy sporą ilość dostawców. Szukając wykonawcy należy skupić szczególną uwagę na jakość proponowanych materiałów, dbałość o detale oraz posiadane wzornictwo.

You Might Be Interested In