14 lutego, 2022 #Porządek

Toalety i łazienki ogólnodostępne – przepisy a także dobre praktyki

Kryteria jakie powinna spełniać jakakolwiek toaleta publiczna

 Obecnie w każdym miejscu publicznym musi znajdować się odosobniona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków higienicznych oraz suszarki do dłoni. Te wymagania podyktowane zostały prawnie. Wiele ludzi nadal niechętnie używa toalet, gdyż miejsca te przywodzą skojarzenia z brudem, brakiem porządku czy ogólną czystością pozostawiającą dużo do życzenia. Obecne przepisy prawne i względy sanitarno-higieniczne nie dopuszczają takiej sytuacji. Toalety publiczne muszą być cykliczne czyszczone i utrzymywane w jak najlepszym stanie.

Może się jednak zdarzyć tak, że toaleta w miejscu publicznym została niedostosowana do osób korzystających. Zwykle kwestią problematyczna jest też niewielka powierzchnia, jaką pokrywa, co zazwyczaj wywołuje problem związany z przemieszczaniem się po tak wykonanej łazience – zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Inaczej będzie projektowało się toalety dla szkół i pozostałych placówek edukacyjnych, a inaczej dla szpitali a także galerii usługowo-handlowych. Ważne, by przy projektowaniu tego miejsca wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników.

W miejscach gastronomicznych, handlowych , oświatowych a także medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące higieny, komfortu, bezpieczeństwa i prywatności korzystania oraz mieć na swoim wyposażeniu stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to oczywiście nie tylko toalety, ale również miejsce, gdzie można wziąć prysznic. Tego rodzaju wyposażenie spotkać można między innymi na stacjach benzynowych w okolicy tras często używanych przez kierowców pojazdów ciężarowych, jak również na kempingach czy polach namiotowych. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu również powinno cechować się odpornością, solidnością oraz bezawaryjnością.

Niezbędne akcesoria do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki wybór produktów stworzonych do wyposażenia toalet ogólnodostępnych. Dla zaoszczędzenia miejsca i rozplanowania przestronnej toalety publicznej, niezbędne są akcesoria do toalet, dzięki którym możemy zapewnić ład i prządek, bez wprowadzania nieładu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych wiąże się z organizacją miejsca i powierzchni w nich, toteż odnajdziemy tutaj między innymi stanowiska do przewijania noworodków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nasadek sedesowych, pojemniki na foliowe woreczki a także zasobniki na torebki sanitarne. Urządzenia sanitarne gwarantują zorganizowaną powierzchnię łazienki oraz bezproblemowe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodzownym komponentem dowolnej toalety ogólnodostępnej są dozowniki do dezynfekcji. Warto zadbać, aby akcesoria do łazienek publicznych oraz urządzenia sanitarne zrobione były przez renomowanych producentów, gdyż będziemy mieć wtedy pewność, że są one najwyższej jakości. Niekiedy tańsze wyposażenie łazienki okazuje się jedynie pozorne, ponieważ zakup u nieznanego producenta może okazać się nietrafiony a urządzenia sanitarne awaryjne, w związku z czym w krótkim terminie konieczna będzie ich wymiana na nowe.

Normą stało się, że funkcjonują osobne toalety publiczne dla pań i panów. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, natomiast w sanitariatach dla panów również pisuary. 

W trakcie montażu pisuarów w sanitariatach trzeba oczywiście wziąć pod uwagę odstęp między nimi, tak, aby możliwe stało się komfortowe korzystanie z nich. W chwili, gdy w toalecie zamontowane są dwa albo większa ilość pisuarów, zaleca się, aby przynajmniej jeden z nich został zamontowany na takiej wysokości, tak aby również dziecko mogło z niego skorzystać. Jeżeli rozchodzi się o miski WC należy zamontować je w kabinach odpowiednio dużych, aby dawały nieskrępowanie ruchów. Odpowiednim pomysłem są również specjalne haczyki łazienkowe, które umożliwiają komfortowe zawieszenie okrycia wierzchniego. 

Zmorą damskich toalet są nieustanne kolejki. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu wydłużonych kolejek do damskich toalet jest zamontowanie większej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla kobiet. Wiąże się to niewątpliwie z koniecznością zagospodarowania zwiększonej powierzchni na toaletę dla kobiet, co trzeba wziąć pod uwagę już w fazie projektowania.

You Might Be Interested In