25 lutego, 2022 #Ogród i balkon

W jaki sposób dbać o przydomowy stawi rybki stawowe o każdej porze roku?

Jesteś właścicielem przydomowego stawu? Czy może myślisz nad jego założeniem? W artykule doradzamyczym się kierować rozważając przydomowy staw i jak o nie dbać o każdej porze roku. Będziesz wiedzieć też jak wybrać rybki oraz która karma dla ryb stawowych będzie odpowiednia.

Jak zaplanować stworzenie stawu?

Budowanie w ogrodach oczek wodnych staje się coraz bardziej na czasie. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele plusów. Po pierwsze jest wspaniałym elementem dekoracyjnym w ogrodzie, ma wpływ także na dobre samopoczucie, zwłaszcza w czasie letnim. Żeby prawidłowo zaplanować budowę oczka wodnego trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • wielkość oczka wodnego –  do powstania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie trzeba pozwolenia.
 • głębokość – oczko wodne powinno mieć minimum 45 cm głębokości, gdy planujesz trzymać w nim rybki, minimalna głębokość wynosi już około 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane blisko miejsca w którym z przyjemnością wypoczywasz. Pamiętaj by nie tworzyć go w bliskim sąsiedztwie liściastych drzew (jesienią opadające liście będą pokrywać oczko, a ich odławianie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne posiada dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, zbyt duże nasłonecznienie powoduje wzrost glonów w zbiorniku.
 • przeznaczenie (np. zastanów się czy planujesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (należy sprawdzić jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Czym jest dbanie o staw w przeciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, trzeba o nie dbać żeby sprawialo radość latami. Czym jest pielęgnacja, względem pór roku?

 • lato – w tym okresie trzeba troszczyć się najpierw o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych pomiędzy roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Opłaca się zadbać o prawidłową ilość ryb byuniknąć przerybienia. W okresie letnim ryby żerują dość intensywnie, zdarza się,że są też przekarmianie. Powyższe czynnikiwpływają na szybkienasycenie wody szkodliwymi produktami przemiany materii, zaburza to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze mają w takim wypadku niełatwe zadania by przetworzyć taki nadmiar związków (głównie azotowych) i nie doprowadzić do pogorszenia stanu wody w oczku. Jeśli planujesz używanie filtra należywłączyć go już wiosną, inaczejskutki tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i niełatwo będzie z nimi walczyć.
 • jesień – po sezonie trzeba specjalnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być pasza dla ryb stawowych? jesienią dobre będą kaloryczne granulaty z witaminami. Ryby należ karmić regularnie i porządnie, aby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać również o codziennym oczyszczaniu oczka z opadłych liści drzew, by przeciwdziałać procesom gnilnym.końcem jesieni, trzeba też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z tafli oczka. Trzeba wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą konieczne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, gdy w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki trzeba odłowić i przenieść do zastępczego zbiornika.
 • zima – rybki pozostające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. trzeba stworzyć warunki by rybki miały dostęp powietrza. Rolę tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,pozostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb zimującym w stawie wodnym trzeba zostawićteż aktywną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie są zbyt piękne po zimie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić szczelność zbiornika i ewentualnie załatać powstałe dziury. Kolejną sprawą jest usunięcie gnijącej roślinności i  pokarmu. Warto zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną wymagają one też odżywienia. Używać do tego celu trzeba specjalnych nawozów do roślin wodnych, gdyż te ogrodnicze mogą być niebezpieczne dla zwierząt. W stawie w którym zimowały ryby można w części  zmienić wodę i rozpocząć stopniowo żywić ryby,rozpoczynając od niewielkich ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które były odłowione na zimę, można umieścić na powrót w stawie gdy tylko temperatura wody będzie zbliżona do tej akwarium.

Jak dostosowywać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi gatunkami ryb hodowanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich karm potrzebują? Podpowiadamy:

 • karp japoński – wymagapokarmówwysokobiałkowych z zawartością spiruliny i składniki wybarwiające.
 • karaś ozdobny – nie sprawiająca kłopotów ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej formie. Gdy zależy Ci na jej zupełnym  wybarwieniu, niezbędny jestuzupełnienie w postaci jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba wszystkożerna. Uwielbia karmyunoszące siępotafli wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Uwielbia  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie zjada też karmę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

Warto wiedzieć,że planując utrzymywaniewyłącznie jednego gatunku ryb, można wybieraćdedykowanekarmy dla rybek stawowych odpowiadającekonkretnemutypowi. Dzięki specjalnie dedykowanym paszomoraz dostosowaniu dla specjalnych gatunków ryb osiągnąć można niesamowiteefektyoraz bardzo dobrą kondycję i wygląd rybzwierząt

You Might Be Interested In