21 czerwca, 2021 #Budowa

Zastosowanie, rodzaje i zalety kruszyw budowlanych

Przy tak wielu rodzajach kruszyw nietrudno się zgubić. Który jest najlepszy do Twojego projektu? Dowiedz się więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest powszechnie wykorzystywane.

Co to jest kruszywo?

Kruszywo to nazwa używana do określenia sypkiego surowca gruboziarnistego do średnioziarnistego. Popularne rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa odróżniają się surowcem, z którego pochodzą i rozmiarem ziarna, a każdy gatunek ma inne użycie. 

Klasyfikacja kruszywa

Można podzielić gatunki kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to minerały, które powstały w wyniku erozji skał bądź zostały wytworzone przez mechaniczne rozkruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli usuwaniu zanieczyszczeń.

Sztuczne również mają pochodzenie mineralne, lecz poddawane są one recyklingowi oraz obróbce termicznej, dzięki czemu tworzy się nowe kruszywa takie jak, np. glinoporyt. Jeśli chcesz kupić kruszywa w okolicy Trójmiasta to postaw na www.polgravel.pl. Dostaniesz tam wszystkie gatunki opisanych kruszyw.

Zastosowanie kruszywa

W branży budowlanej kruszywa najczęściej stosuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70 procent całej masy mieszanki. W zależności od rodzaju betonu stosujemy różne rodzaje kruszyw. Do wyrabiania standardowego betonu używamy, m.in. granitu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. magnetyt. Do tworzenia lekkiej mieszanki dobry jest węglanoporyt lub keramzyt. Często stosowany jest też piasek, między innymi do przygotowania zapraw murarskich. Jeśli poszukujesz kruszywa w obrębie Trójmiasta, producent Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie wybrać rodzaje kruszyw?

Zależnie czego wymaga Twój plan, czy będzie to budowa domu, lub też ozdobienie ogrodu, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Korzysta się z niego nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć także jako ozdoby stawu. Często w tym celu wykorzystywane są otoczaki, które nadają naturalnego charakteru. Kamienie i żwir często wykorzystywane są do aranżacji ogrodu. Wypełniając nimi teren, zabezpieczamy glebę przed chwastami i dajemy piękne tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu powinieneś użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i prawidłowe odprowadzenie wilgoci. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci surowiec odpowiedni do twoich potrzeb.

You Might Be Interested In